Křížem krážem Libereckým krajem

Už jste se byli podívat v Johanitské komendě, v zámku Svijany nebo po památkách města Turnova? Pokud ne, držte si klobouky. Vyrážíme na cestu!
Liberecký kraj
  • Na kole
  • Autem

Když se řekne Liberecký kraj, většina z nás si vybaví Český ráj a Jizerské hory s Ještědem. I když se jedná o ikony českého turismu, úspěšně jim konkurují zdejší památky, jejichž návštěva uspokojí i ty nejnáročnější z náročných. O tom se můžete ostatně přesvědčit na vlastní kůži.

První zastávka: Český Dub s muzeem a komendou

Už jste někdy slyšeli o Českém Dubu? Pokud ne, pak nejspíš nevíte, že je v něm Podještědské muzeum. To sídlí v secesní Blaschkově vile, která se v některých částech pyšní stále ještě původními prostory. Podobně, jako je tomu u jiných muzeí si i v tom Podještědském prohlédnete historicko-národopisnou expozici, která vás seznámí se životem v této oblasti. Pro opravdové fajnšmekry je tu připravená i pozůstalost spisovatelky Karolíny Světlé, expozice věnovaná Bedřichu Smetanovi nebo originální gotická skříň, která by byla i v dnešní době ozdobou nejednoho interiéru.
Největší raritou, která je v Českém Dubu k vidění, je ale nepochybně Johanitská komenda (opevněný klášter), která byla až do konce 20. století považována prakticky za ztracenou. Kromě toho, že je po stavební stránce v naprosté kondici, budete mít během její prohlídky pocit, jako byste se přenesli do chladné a temné gotiky.

Druhá zastávka: Zámek Svijany

Kdo má rád pivo a netradiční zážitky, ten by se měl vydat se na cestu k zámku Svijany, který si vzal pod patronát stejnojmenný pivovar. Není proto žádným překvapením, že se v něm podíváte do expozice lázeňství a pivovarnictví. S partou přátel nebo během teambuildingu se skvěle zabavíte, když vyzkoušíte interaktivní zážitkovou hru Arcana, která vás provede i po těch nejodlehlejších zákoutích svijanského zámku. Abyste si mohli během návštěvy dopřát ničím nerušenou degustaci piva, nezapomeňte si dopředu zamluvit pokoj v zámeckém hotelu.

Třetí zastávka: Turnov a blízké okolí

Když se ve Svijanech vyspíte do růžova, vydejte se na cestu do nedalekého Turnova. Během procházky městem zavítejte na prohlídku synagogy, která čas od času zastává funkci kulturního střediska. Jakmile se vyfotíte s golemem, jděte se podívat do místního skanzenu, nebo vystoupejte na skalní vyhlídku Hlavatice, ze které budete mít pěkný rozhled nejen na město, ale i do Českého ráje. Kdo si bude chtít vychutnat okolní přírodu o něco delší procházkou, ten se odtud za pár minut dostane až k branám hradu Valdštejna, ale o něm až příště. Dnešní trasa měří necelých 30 km.

 

 

Fotogalerie