Tour po brněnských památkách: Tipy, kam na procházku i na rande

Zažeňte nudu a projděte se po okruhu, který spojuje romantický letohrádek Mitrovských, majestátní hrad Špilberk a elegantní vilu Löw-Beer
Jihomoravský kraj
  • Pěšky

Ať už sedíte bez inspirace doma, nebo plánujete program pro celou rodinu, oceníte krátký, zato památkami nadupaný okruh, který vás provede po notoricky známých, ale i méně proslulých brněnských památkách.

První zastávka: Letohrádek Mitrovských

Výlet začněte v Letohrádku Mitrovských, který je (až do 29. listopadu) domovem unikátní rodinné výstavy "Skřítci a trpaslíci". Malí i velcí návštěvníci se mohou těšit na velké množství tematických exponátů z různorodých materiálů, večerníčkové postavy nebo diorámata s desítkami skřítků. Milovníky skvostných zámeckých interiérů jistě zaujme také zdejší freskový sál s motivem exotických krajin. Po krátkém posezení v parku se sochou boha Marta jděte na Mendlovo náměstí, kterému dominuje bazilika Nanebevzetí Panny Marie a pivovar Starobrno. Pak pokračujte přes Sladovou ulici a dětské hřiště vzhůru do kopce. Po cestě parkem projdete kolem altánu, nebo kolem zahrady pod hradbami, ve které je fontána a krásný výhled na Petrov. Jakmile naberete síly a popadnete dech, pokračujte směrem nahoru a zakrátko stanete u další dnešní památky.

Druhá zastávka: Hrad a pevnost Špilberk

Projděte branou hradu Špilberku a běžte na jeho hlavní nádvoří. Na něm hraje v každou celou hodinu zvonkohra. Poté pokračujte do rozsáhlých expozic Muzea města Brna. Od 3. června na vás čeká zbrusu nová expozice "Chrám kamene", která se věnuje kamenickým pracím, zároveň probíhá výstava "Evropan Adolf Loos. (Nejen) brněnské stopy Adolfa Loose", která se pořádá ke 150. výročí architektových narozenin. Po důkladné prohlídce hradu se opět vraťte do parku. Tentokrát ale pokračujte kolem sochy Pavla Křížkovského na ulici Údolní. Odtud je to už jen pár kroků do Café Podnebí, ve kterém se podává výborná káva a zákusky. Koho přepadne na toulkách větší hlad, tomu doporučíme Café Bar MORGAL, s velmi příjemným posezením na nádvoří bývalého Místodržitelského paláce.

Třetí zastávka: Vila Löw-Beer

Jakmile se posilníte, volnou chůzí pokračujte do parku Lužánky, který byl prvním veřejným parkem v zemích Koruny české. Když jím projdete až na ulici Drobného, kousek od Schodové ulice objevíte vilu Löw-Beer. Ta patřila rodině velkoprůmyslníka Alfreda Löw-Beera. Hned nad ní stojí světoznámá vila Tugendhat, která patřila jeho dceři Gretě. Z toho důvodu si ve vile Löw-Beer prohlédnete expozici "Svět brněnské buržoazie mezi Löw-Beer a Tugendhat". Nahlédnout lze i do přidružené galerie Celnice, ve které se pořádají krátkodobé výstavy, nebo do technického zázemí domu. Tyto komentované prohlídky ale probíhají jen o víkendech. Bude-li někdo na konci tohoto čtyřkilometrového okruhu trpět žízní nebo chutí na něco sladkého, neměl by minout Café Löw-Beer.

Fotogalerie