Tour po brněnských památkách: Tipy, kam na procházku i na rande

Zažeňte nudu a projděte se po okruhu, který spojuje romantický letohrádek Mitrovských, majestátní hrad Špilberk a elegantní vilu Löw-Beer
Jihomoravský kraj
  • Pěšky

Ať už sedíte bez inspirace doma, nebo plánujete program pro celou rodinu, oceníte krátký, zato památkami nadupaný okruh, který vás provede po notoricky známých, ale i méně proslulých brněnských památkách.

První a druhá zastávka: Letohrádek Mitrovských + Augustiniánské opatství 

Výlet začněte v Letohrádku Mitrovských, který je domovem zajímavých výstav (2022: Československá NEJ - do 1. 5., Svatba jako řemen - 7. 5. - 6. 7., Tajemný Rudolf II. - 3. 9. - 17. 11., Pohádkové Vánoce - od 26. 11.). Milovníky skvostných zámeckých interiérů jistě zaujme také zdejší freskový sál s motivem exotických krajin.

Po krátkém posezení v parku se sochou boha Marta jděte na Mendlovo náměstí, kterému dominuje bazilika Nanebevzetí Panny Marie a pivovar Starobrno. Zastavte se také v augustiniánském opatství v Mendelově muzeu, kde najdete také příjemnou kavárnu. Pak pokračujte přes Sladovou ulici a dětské hřiště vzhůru do kopce. Po cestě parkem projdete kolem altánu, nebo kolem zahrady pod hradbami, ve které je fontána a krásný výhled na Petrov. Jakmile naberete síly a popadnete dech, pokračujte směrem nahoru a zakrátko stanete u další dnešní památky.

Třetí zastávka: Hrad a pevnost Špilberk

Projděte branou hradu Špilberku a běžte na jeho hlavní nádvoří. Na něm hraje v každou celou hodinu zvonkohra. Poté pokračujte do rozsáhlých expozic Muzea města Brna, např. na expozici "Chrám kamene", která se věnuje kamenickým pracím. Po důkladné prohlídce hradu se opět vraťte do parku. Tentokrát ale pokračujte kolem sochy Pavla Křížkovského na ulici Údolní. Odtud je to už jen pár kroků do Café Podnebí, ve kterém se podává výborná káva a zákusky. Koho přepadne na toulkách větší hlad, tomu doporučíme Café Bar MORGAL, s velmi příjemným posezením na nádvoří bývalého Místodržitelského paláce.

Pokud máte ještě málo nachozeno, pokračujte do nejstaršího brněnského parku Lužánky.

Fotogalerie