Patronát Michaely Kuklové

Patronát nad 5. ročníkem projektu Objevuj památky převzala herečka Michaela Kuklová, představitelka mnoha postav (velmi často princezen) v oblíbených pohádkách (Z pekla štěstí I a II, Balónová pohádka, O čarovné laskonce, Perly a růže, O moudré Sorfarině, Krásná čarodějka, O perlové panně ad.), zejména však princezna Jasněnka (O princezně Jasněnce a létajícím ševci).

Objevuj památky s princeznou Jasněnkou

 

S paní Michaelou Kuklovou pozveme v létě formou tipů na výlety na několik nestátních památek zapojených do naší propagačně – prezentační platformy a budeme všechny  milovníky památek inspirovat k jejich návštěvě, poznávání a objevování. Mimo jiné také účastí v Motivačním programu Třetí za polovic, sedmá zdarma, kde můžete získat nejen slevu či vstup zdarma, ale zapojit se také do slosování o desítku pěkných a hodnotných cen.

 

Přinášíme krátký rozhovor s Michaelou Kuklovou:

Po paní Janě Nagyové (princezně Arabele) jste jako druhá princezna (představitelka Jasněnky z oblíbené Troškovy pohádky O princezně Jasněnce a létajícím ševci z roku 1987) přijala patronát nad 5. ročníkem projektu Objevuj památky.

1) Jaký máte vztah k historii a navštěvujete ráda naše památky

Památky jsou nedílnou součástí mého života. Vždyť mi údajně koluje v žilách modrá krev. (smích) Proto jsem si velmi vážila toho, ze jsem měla možnost hrát ve spoustě pohádek a historických filmů, protože díky tomu jsem jich mohla vidět opravdu hodně. Bylo tak možné v nich vlastně pobývat, ne je jen projít. Moc si toho považuji. Viděla jsem i spoustu krásných míst, která už jsou veřejnosti nepřístupná a chátrají.

2) Pohádky se natáčejí jak ve studiích, tak přímo na hradech, zámcích a dalších památkách. Kde se Vám pracuje lépe a co se Vám v pravých – hradních či zámeckých exteriérech líbí?

Kulisy ve studiu se nedají srovnávat s kulisou pravou. Mnohé prostory památek mají Genius loci. Některé na mě působily i strašidelně, v některých jsem se pocitově přenášela do historie. Je skvělé, jaké skvosty nám předci zanechali, co dokázali vybudovat.

3) Chtěla byste něco vzkázat mladé generaci, která více než do přírody a za historií sedí doma u počítače a mobilu?

Byla by obrovská škoda, nevyužít možnosti „dotknout“ se takových darů, které máme. Cizinci za nimi jezdí i tisíce kilometrů, my je máme pod nosem. Za úžasné považuji, že se na mnoha památkách pořádají kulturní akce, divadelní představení, výstavy, nejrůznější trhy, gastronomické akce a akce pro děti. Myslím si, že právě výlety za památkami jsou nejlepší příležitostí pobýt s rodinou a užít si s milovanými lidmi nezapomenutelný den.

 

Inspirujte se naším tipem a zavítejte například na památky do malebného Posázaví. S princeznou Jasněnkou po památkách Posázaví : Objevuj památky (objevujpamatky.cz)