Trocnov, Borovany - památník Jana Žižky

Radnice / dvůr / dům
Jihočeský kraj
  • Trocnov-pamatnik-teaser.jpg

Bezbariérový přístup

Možnost stravování

Parkoviště v objektu

Kola vítána

Zvířata vítána

Vlak v místě objektu

Muzeum / galerie

O památníku Jana Žižky v Trocnově

Navštivte stálou expozici o Janu Žižkovi, jeho působení a historickém významu tohoto husitského vojevůdce včetně naučné stezky po okolí. Areál Památníku je celoročně volně přístupný.

Trocnov je rodiště Jana Žižky z Trocnova. Areál je velmi vhodným místem pro skupinovou i rodinnou turistiku. Jeho součástí je naučná stezka a tyto objekty: budova muzea, (zde najdete expozici o Janu Žižkovi, husitství a vlivu tohoto hnutí na bavorském území), dále jsou v areálu zbytky dvorců, pamětní kámen narození, čtyři rybníky (Horní a Dolní rybník, rybník Grandlový a Žižkovec), hájenka a přilehlý sad.

Dominantou celého Památníku je především mohyla Jana Žižky, velký žulový patnáctimetrový pomník od významného autora Josefa Malejovského. Po archeologických výzkumech a celkových úpravách byl trocnovský areál zpřístupněn veřejnosti v roce 1960 a od roku 1978 je chráněn jako národní kulturní památka. V příštích letech by zde měl vzniknout i unikátní archeoskanzen zahrnující soubor středověkých vesnických staveb. Předmětem plánované stavby je vybudovat, zpřístupnit a prezentovat návštěvníkům život v období vrcholného středověku, stavby a stavební postupy této doby.

Nejbližší památky v okolí

Mitrowicz - zámek

IMG-4008-result.jpg

Původně renesanční tvrz byla přestavěna na malebný barokní zámek zasazený do udržované zahrady.

Blatná - zámek

zamek-blatna-nahled.jpg

Jedno z nejzachovalejších vodních panských sídel v České republice.

Trhové Sviny - tvrz Žumberk

Zumberk-tvrz-nahled.jpg

Unikátně dochovaný komplex opev-něného jádra vesnice s tvrzí, původně šesti baštami, kostelem a hradební zdí.

Další památky v kraji

×
Newsletter