Zajímavé tipy na výlety po Plzeňském kraji objevíte ZDE!

V dnešním díle, který věnujeme Plzeňsku, navštívíme zámek Hradiště v Blovicích, hrad Kašperk a hrad a zámek Klenová. Těšit se můžete i na další bonusový tip.
Plzeňský kraj
  • Autem

Plzeňský kraj máme spojený s pivovarnictvím a s postavou architekta Adolfa Loose. A při tom tak trochu zapomínáme na to, že se v něm nachází poměrně široké spektrum krásných hradů a zámků. Ty možná nejsou tak notoricky známé, jako je třeba zámek Hluboká nad Vltavou v Jihočeském kraji, ale i tak vám toho má jejich návštěva hodně co nabídnout. Proto budeme rádi, když se necháte inspirovat ke sbírání nových zážitků.

První zastávka: Zámek Hradiště v Blovicích

Prvním stanovištěm, kde zahájíme náš dnešní výlet, je zámek Hradiště v Blovicích, ve kterém se nachází Muzeum jižního Plzeňska. Ještě předtím, než vstoupíte dovnitř, měli byste si vzít do ruky fotoaparát a zaznamenat jeho zajímavou pseudogotickou architekturu, která ho dost výrazně odlišuje od jiných zámků u nás. Co se týče historie muzea, ta se začala psát až relativně nedávno. První návštěvníci se do něj podívali teprve během roku 2002. Od té doby v něm můžete obdivovat expozice: František Raušar - zakladatel muzea, Měšťanský interiér, Národopis - lidová architektura, Národopis - lidový kroj, Šlechtický interiér, Velké prádlo našich babiček, Jak si kdo ustele..., Stará škola aneb škamna, kalamář a rákoska, Výstava regionálních malířů a Z tvorby Milana Knížáka. Za shlédnutí určitě stojí i kaple sv. Ondřeje a zámecký park, jehož průchod vám zpříjemní naučná stezka. Ta vás poutavou formou seznámí s historickým významem zámku v souvislosti s dějinami kraje.

Druhá zastávka: Hrad Kašperk

Další cesta nás zavede na malebnou Šumavu. Těsně předtím, než se "ztratíte" v jejím hustém lesním porostu, který čas od času ozvláštní nějaká ta přírodní památka, či odlehlejší obec, dorazíte do Kašperských Hor. Ty nejsou vyhledávané jen kvůli stejnojmennému lyžařskému středisku a Muzeu historických motocyklů, které je přímo v centru, ale také kvůli hradu Kašperk, jehož dvě věže z něj dělají jasnou dominantu celé oblasti. Důvodů, proč byste neměli přeskočit jeho návštěvu existuje hned několik. V první řadě jde o nejvýše položený královský hrad u nás. Nechal ho založit Karel IV., aby chránil hranice, významná naleziště zlata a v neposlední řadě také důležitou Zlatou stezku, která vedla přes temný a v té době i nebezpečný hvozd. To jde ruku v ruce s tím, že z něj budete mít dokonalý výhled. Byla by ale škoda se spokojit jen s prohlídkou hradních exteriérů. Když už tady budete, nechte se zlákat některým ze dvou prohlídkových okruhů, které se věnují životě na hradě a jeho stavbě. 

Třetí zastávka: Hrad a zámek Klenová

S přesunem k naší poslední (oficiální) zastávce na této trase však moc dlouho neotálejte. Cesta k ní vám totiž zabere zhruba jednu hodinu. Po uplynutí této časové lhůty se dostanete do hradu a zámku Klenová, který se nachází ve stejnojmenné obci. Nejen, že v něm sídlí Galerie Klatovy / Klenová, která zde pořádá výstavy současného umění, ale také v něm najdete spoustu jiných tematických expozic. Namátkou třeba zámek Klenová a sochařský park. Tyto dva okruhy jsou pravidelně doplňovány o krátkodobé výstavy a kulturní akce pro děti a dospělé.

Bonusový tip - Chudenice a blízké okolí

Pokud vás netlačí čas a ještě byste chtěli stihnout návštěvu dalších zajímavých míst a památek, doporučíme vám prohlídku Starého Czerninského zámku v Chudenicích, ve kterém je například Muzeum Josefa Dobrovského. Mimo něj v něm uvidíte i expozici o historii zámku, o Czerninech z Chudenic a o životě na tvrzi. Svůj den pak zakončete výstupem na blízkou rozhlednu Bolfánek nebo procházkou Americkou zahradou nedaleko zámku Lázeň.

Fotogalerie