Výlet po Královéhradecku, který ozvláštní vaše letní prázdniny

V dnešním díle vás pozveme na hrad a zámek Staré Hrady, na hrad Pecka a na zámek Adršpach.
Královéhradecký kraj

Přiblížil se konec školního roku, což s sebou nese nutnost naplánovat si zajímavý volnočasový program, který se trefí do noty každého člena vaší rodiny. Abyste dohnali zážitky, o které jste přišli posedáváním doma během nouzového stavu, vydejte se na výlet po památkách Královéhradeckého kraje.

První zastávka: Hrad a zámek Staré Hrady

Naplánovat výlet s dětmi může být občas trochu oříšek. Oproti dospělým totiž žijí v pestrém fantazijním světě, který se s naší každodenní realitou v mnoha věcech rozchází. Pokud tedy i vaše dítka zbožňují pohádky o krásných princeznách, statečných rytířích a dracích, vezměte je na hrad a zámek Staré Hrady, ve kterém přebývá úctyhodných 450 pohádkových bytostí. Aby byl program ještě o kapku zajímavější, můžete absolvovat prohlídku s princeznou, čarodějnicí či rytířem, nebo se podívat na Velkou kouzelnickou show, které konkurují napínavé souboje rytířů dobra a zla (program probíhá o letních prázdninách vždy ve středu, v sobotu a v neděli).

Ještě předtím, než se přesunete k druhé dnešní památce se zastavte na pár hodin v nedalekém Jičíně, ve kterém se s dětmi vydáte po stopách loupežníka Rumcajse. (Dospělí by neměli opomenout koupi vyhlášeného likéru Rumcajsovky).

Druhá zastávka: Hrad Pecka

Po slabé půl hodince jízdy dorazíte k bránám hradu Pecka. Tam na vás čekají dva okruhy, které vás seznámí s historií hradu a přilehlého městečka i s nejvýznamnějšími majiteli (Kryštof Harant z Polžic a Bezdružic). Kdo se nebojí, ten se dokonce podívá i do rozsáhlého hradního sklepení, ve kterém byla dříve mučírna. Citlivějším povahám bude spíš vyhovovat černá kuchyně, jejíž součástí je trochu netypicky orchestrion. Vyjde-li Vám počasí, z hradu se nabízí krásný výhled po blízkém i vzdálenějším okolí včetně nejvyšších českých hor. Po prohlídce hradu se v Pecce chvíli zdržte a ochutnejte výbornou domácí zmrzlinu z cukrárny a kavárny Zlatá Pecka.

Třetí zastávka: Zámek Adršpach

Na konci naší dnešní cesty je zámek Adršpach. Jelikož se nachází na dohled od Adršpašsko-teplických skal, není žádným překvapením, že se podstatná část prohlídek věnuje historii horolezectví. Kdo tomuto sportu příliš neholduje, tomu doporučíme druhý prohlídkový okruh, který přiblíží dobu rodu Nádherných. K němu je přidružená expozice lnářství a tkalcovství. Třešničkou na dortu je ale úniková hra, která vznikla na motivy pohádky Třetí princ. V případě, že vás netlačí čas, doporučujeme v Adršpachu zůstat do dalšího dne. Byla by totiž škoda nejít na rodinný výlet do Adršpašských skal.

 

Fotogalerie