Památky Ostravska: Spojují tradici s modernou

Dnešní výlet vás zavede do Moravskoslezského kraje, kde na vás čeká vyhlídková věž Nové radnice v Ostravě, Slezskoostravský hrad tamtéž a zámek Fryštát v Karviné.
Moravskoslezský kraj
  • Na kole
  • Autem
  • Vlakem

Moravskoslezský kraj máme spojený především s hornictvím a památkami technického charakteru. Pokud těmto zájmům příliš neholdujete, navštivte některý z jeho hradů a zámků. Když vezmeme v úvahu, že řada z nich je v Ostravě a jejím blízkém okolí, máte před sebou tip na atraktivní podzimní výlet.

První zastávka: Vyhlídková věž Nové radnice v Ostravě

Když budete procházet centrem Ostravy, patrně vás na první pohled upoutá vyhlídková věž Nové radnice. A taky aby ne! Vždyť jde o nejvyšší radniční věž, kterou u nás máme. Vzhledem k tomu, že byla postavena mezi lety 1925-1930, architekti si mohli dovolit umístit vyhlídkovou plošinu až do výšky 73 metrů. To znamená, že z ní budete mít prvotřídní výhled na město a jeho blízké okolí.

To ale není všechno, na co vás může radniční budova nalákat. Pokud budete mít zájem, v ceně vstupného je výklad průvodce. Největší radniční komplex u nás navíc během roku pořádá spoustu atraktivních akcí. (Třeba Štědrý den na věži).

Druhá zastávka: Slezskoostravský hrad

K další zastávce dnešního výletu to máme jen několik minut pěšky. Jdeme totiž ke Slezskoostravskému hradu, který je o malý kousek dál. (Pokud půjdete po svých, na trase si můžete udělat mezizastávku v Ostravském muzeu).

Ačkoliv byla primární funkce Slezskoostravského hradu obrana, dnes zastává úlohu kulturního centra. Na pozadí hradu ze 13. století se odehrávají jarmarky, koncerty, festivaly nebo výstavy. (Zajímavost: Hrad v minulosti patřil rakouskému diplomatovi, hraběti Jindřichu Wilczkovi, který se po nálezu uhlí zařadil mezi první uhlobarony. Kvůli masivní těžbě se hrad propadl o cca 16 metrů níž). Dnes si na hradě můžete prohlédnout např. Muzeum Jantarové stezky a Hedvábné cesty, mučírnu, kovárnu, erbovnu, kapli, zbrojnici nebo obřadní síň.

Třetí zastávka: Zámek Fryštát v Karviné

Zhruba po půl hodině (pokud si neuděláte zastávku v ostravské Zoologické zahradě) dorazíte k zámku Fryštát v Karviné. (Zajímavost: Jde o jediný dochovaný zámek ze čtyř, které v Karviné stávaly). Původně šlo o zámek rodu Piastovců, ale časem je vystřídali Larisch-Mönnichové, kteří byli spřízněni s císařovnou Sissi.

V závislosti na tom, co vás nejvíc zajímá, v zámku absolvujete buď prohlídku zámeckých komnat, Lottyhausu (vedlejších budov) nebo expozic, které patří Národní galerii v Praze. Za zvážení určitě stojí i speciální trasa, která vás provede částí zámku přes spojovací chodbu až do nedalekého kostela Povýšení sv. Kříže. Rozhodně tedy půjde o neobyčejný zážitek.

Dnešní trasu lze absolvovat na kole, autem i vlakem. Její délka činí 25 km.

 

Fotogalerie