Hoslovice – vodní mlýn

Technická památka
Jihočeský kraj
  • Hoslovice-vodni-mlyn-uvod-1.jpg
  • Hoslovice-vodni-mlyn-uvod-2.jpg

Kola vítána

Muzeum / galerie

Vodní mlýn v Hoslovicích

Unikátní areál vodního mlýna, který spravuje Muzeum středního Pootaví Strakonice, naleznete 17 km JZ od Strakonic. Jeho návštěva vás přenese do dob dávno minulých.

Autentický obraz života na mlýně z 19. století připomíná původní hospodářské vybavení s funkčním mlecím zařízením a domácí zvířátka. V budově mlýna si dále prohlédnete sýpku, roubenou a obytnou světnici s pecí a kachlovým sporákem. V technických budovách jsou pak k vidění nejrůznější druhy zemědělského náčiní. V etnografické expozici se dozvíte vše o životě na venkově, průběhu zemědělských prací, pěstování a zpracování plodin a chovu dobytka. Připomenuty jsou i tradiční pokrmy regionu, skladování a úprava potravin a zvykosloví během kalendářního roku.

Zapůsobí na Vás také životní příběh rodiny Harantů, posledních mlynářů, díky nimž se dochoval mlýn v nezměněné podobě.

Celkovou atmosféru pak dokreslují pravidelné akce s programem pro děti, pouštěním mlýnského kola, ukázkami starých řemeslných technik spojených s ochutnávkou tradičních pokrmů a čerstvě upečeného chleba.

Vodní mlýn a pan mlynář si také zahráli ve třech českých pohádkách. Jsou to Kouzla králů, Vodník a Karolínka a Tři bratři.

Otevírací doba

PO
ÚT
ST
ČT
SO
NE

Kalendář akcí

Hoslovice-vodni-mlyn-nahled.jpg

18.5.2021 - 18.5.2021

Den otevřených dveří

Volný vstup do vodního mlýna v rámci Mezinárodního dne muzeí. O historii mlýna se blíže dozvíte při komentovaných prohlídkách v každou celou hodinu. Chybět nebude ani pouštění mlýnského kola.

Hoslovice-vodni-mlyn-nahled.jpg

22.5.2021 - 22.5.2021

Z bylinkového hrnečku

Řemeslné ukázky spojené se životem na vesnici a ve mlýně – praní prádla na valše, naklepávání kosy, sečení kosou, pečení chleba, vrtění másla, předení na kolovrátku, drátkování, pletení košíků a mnoho dalšího. Pečení chleba spojené s ochutnávkou. Ochutnávky domácích pomazánek a domácího másla. Dílničky pro děti a řemeslný jarmark. Komentované prohlídky a pouštění mlýnského kola.

Hoslovice-vodni-mlyn-nahled.jpg

19.6.2021 - 19.6.2021

Na sv. Antonína broušení kosy započíná

Ukázky naklepávání kosy a sečení trávy. Pečení chleba, česnekových placek a houstiček. Pro děti jsme připravili hry a rukodělné dílničky. Pro starší řemeslný jarmark, komentované prohlídky a pouštění mlýnského kola.

Hoslovice-vodni-mlyn-nahled.jpg

17.7.2021 - 17.7.2021

Dětský den

Připravili jsme pro vás stanoviště se zástupci z řad Armády ČR, Červeného kříže, Policie ČR, psovodů a Hasičů z Čestic. A stanoviště s kreativními dílnami. Chybět nebude ani tradiční Bojovka pana mlynáře.

Hoslovice-vodni-mlyn-nahled.jpg

14.8.2021 - 14.8.2021

Dožínky

Ukázky mlácení obilí cepy a na mlátičce. Ukázky vázání povřísel. Pečení chleba, česnekových placek a houstiček (ochutnávky). Řemeslný trh, dětské tvořivé dílničky a hry pro děti. Bojovka pana mlynáře. V každou celou hodinu komentované prohlídky a pouštění mlýnského kola.

Hoslovice-vodni-mlyn-nahled.jpg

18.9.2021 - 18.9.2021

Babí léto na mlýně

Ukázky života na vesnici. Ukázky zpracování dřeva. Pečení chleba spojené s ochutnávkou. Dílničky pro děti a řemeslný jarmark. Komentované prohlídky a pouštění mlýnského kola.

Hoslovice-vodni-mlyn-nahled.jpg

23.10.2021 - 23.10.2021

Podzim vchází do dveří

Zakončení sezony. Řemeslné ukázky spojené se životem na vesnici a ve mlýně. Pečení chleba. Dílničky pro děti a řemeslný jarmark. Komentované prohlídky a pouštění mlýnského kola.

Nejbližší památky v okolí

Milevsko - klášter premonstrátů

klaster-milevsko-8.JPG

Národní kulturní památka spravována Královskou kanonií premonstrátů na Strahově.

Kašperk - hrad

Kasperk-hrad-nahled.jpg

Nejvýše položený královský hrad založený roku 1356 z příkazu římského císaře a českého krále Karla IV.

Sušice – Voprchovský dům

susice-muzeum-nahled.jpg

Pozdně gotický dům ze 14. století stojí na sušickém náměstí. V současnosti v budově sídlí Muzeum Šumavy.

Další památky v kraji

×
Newsletter