Slavkov-Austerlitz, zámek

Zámek Slavkov - Austerlitz patří k nejmohutnějším barokním zámkům na Moravě a představuje dominantu města i rozsáhlého parku.

Zámek
Jihomoravský kraj
  • Zamek-Slavkov-Austerlitz-00.jpg

Parkoviště v objektu

Kola vítána

Vlak v místě objektu

Zámek Slavkov - Austerlitz patří k nejstarším dochovaným panským sídlům na Moravě. V současné době je veřejnosti přístupné téměř celé první patro zámku, které zahrnuje mimo jiné kapli sv. Kříže, jež prochází dvěma patry a je oblíbená především mezi snoubenci, či nádherný Historický sál, v němž bylo po bitvě u Slavkova podepsáno příměří mezi Rakouskem a Francií. Slavnému vítězství Napoleona Bonaparte je věnována expozice v konírnách zámku "Austerlitz – malé město velkých dějin".

V létě je otevřena také dětská trasa, kde si děti mohou zapůjčit kostýmy a projít si v nich zámecké prostory. Navíc se během prohlídky zapojí do příběhu, v němž postupně odhalují tajemství ztracené zámecké koruny.

V podzemí zámku je pro návštěvníky připravena expozice Právo útrpné, která ukazuje příběhy mučených a trestaných na Slavkovsku a kruté praktiky středověkého a novověkého soudnictví od 13. do 18. století. Expozice představuje nejen mučící nástroje, ale využívá i moderní audiovizuální techniku, která návštěvníka dokonale vtáhne do atmosféry doby.

K zámku patří i rozsáhlý zámecký park s několika bazény a sochařskou výzdobou Giovanni Giulianiho, jehož rozloha činí 15,5 ha a patří k nejvýznamnějším historickým zahradám na území Moravy. Ve spodní části zahrady se nachází veřejné šestijamkové golfové hřiště. Pokud si na výlet k nám zapomenete vzít vyžití do zámeckého parku, můžete si za 20 Kč na Informačním centru zapůjčit sportovní vybavení a strávit tak slunečný den aktivně.

Otevírací doba

 

Březen, duben:  Út–Ne 9–16 hod.

Květen, září:

Červen, červenec, srpen:

 Út–Ne 9–17 hod.

 Po-Ne 9–17 hod.

 

Říjen, listopad, prosinec: Út–Ne 9–16 hod.

Kontakt

Další památky v okolí

Při návštěvě zámku Slavkov - Austerlitz vás v okolí čekají další zajímavé památky.

Brno - Letohrádek Mitrovských

letohradekMitrovskych-3211-result.jpg

Ojedinělá stavba v přechodném stylu Ludvíka XVI. s unikátním freskovým sálem s exotickými motivy.

Mohyla míru, kaple, památník

PMM-kaple-result.JPG

Památník byl postaven na počest obětí Napoleonovy vítězné bitvy u Slavkova dne 2. 12. 1805.

Vyškov - kaple sv. Anny a špitálek

kaple-sv.-Anny-se-LpitAlkem-result.jpg

Kaple sv. Anny je renesanční stavbou z 1. poloviny 16. století s gotickými reminiscencemi a renesančními nástěnými malbami v interiéru.

Kam v okolí

Mapa vám pomůže najít užitečná i zajímavá místa v okolí zámku nebo naplánovat cestu.