Žirovnice - zámecký areál

Zámek
Kraj Vysočina
  • zamecky-areal-zirovnice-upravene.jpg

Parkoviště v objektu

Kola vítána

Muzeum

Zámecký areál Žirovnice

V Zámku se mimo jiné dozvíte, jaké výjevy pokrývají stěny a klenby hradní kaple, prohlédnete si výjevy známých řeckých bájí v Zelené světnici v Expozici gotických nástěnných maleb z 15. století. V Hudebním salónku se můžete dozvědět o Tulipánové horečce, tzv. tulipománii, a například v Badatelně Vám průvodce sdělí, o co byl v rudolfínské době největší zájem. Spousty zajímavostí o propojení květiny s životem v 19. století průvodce prozradí v Expozici květin na šlechtickém sídle.

Rozhodně si nenechte ujít prohlídku Pivovaru, kde v Expozici knoflíkářství/perleti nepřehlédnete perleťové, prostorově úžasné motýly, hodiny, šperky a šperkovnice, poslechnete si o tom, jak přišel Josef Žampach do Žirovnice za svou milou a jak začal s výrobou perleťových knoflíků, až postupně po nedávnou historii, kdy Knoflíkářský průmysl měl v Žirovnici učňovskou školu pro perleťáře.

V Expozici šicích strojů doporučujeme zaměřit se na nejstarší stroj sbírky od firmy Wheeler a Wilson, která byla založená roku 1852 a další vystavené šicí a ševcovské stroje určené pro domácnost, pro krejčovské dílny, pro obuvníky, čalouníky, kloboučníky a kožešníky. které za léta sběratelské činnosti nashromáždil Jiří Vetýška.

V Pivovarské expozici si průvodce nenechá pro sebe, jak nad horními humny byl skladován sladovnický ječmen a pšenice, z nichž se vařilo pivo. Pšeničné pivo zv. bílé 12° - 13° bylo pro lid, ječmenné pivo zv. červené 22° - 26° bylo pro pány. Pivo se označovalo podle měsíců, v nichž se vyrobilo - ledňák, únorák, nejlepší byl březňák, který se pil o senosečích.

Milovníci venkovské historie zajisté ocení Špýchar, kde při prohlídce objeví, co nejvíce drobnějších i velkých předmětů z venkovské minulosti, které se v Žirovnici a okolí dříve ke každodenním zemědělským činnostem používaly. Největším gró Špýcharu je krásný, rozměrný, dětský, keramický betlém, který je prací dětí a pedagogů ze ZUŠ G. Mahlera v Humpolci. Betlém je rozdělen do čtyř ročních období: jaro, léto, podzim, zima a je nádhernou ukázkou toho, co se v kterémkoliv ročním období na vesnici dělalo.

Betlém obsahuje více jak 700 různých postaviček. Na výrobě betléma se podílela i celá rodina studentů. Například papírové domečky, plůtky, atp. vyráběl 80 letý dědeček jedné žákyně.

Otevírací doba

PO
ÚT
ST
ČT
SO
NE

Kalendář akcí

zamecky-areal-zirovnice-1.jpg

29.11.2020 - 29.11.2020

Vánoce na Zámku Žirovnice

Tradiční akce na první adventní neděli. Pohádky pro děti, koncert, trhy, občerstvení, zábava.

Nejbližší památky v okolí

Polná - hrad a zámek

Mestske-muzeum-Polna-400x300-01.jpg

Hrad ze 13. století přestavěný renesančně a barokně na zámek. Areál je sídlem Městského muzea.

Dnes zavřeno

Roštejn - hrad

hrad-rodstejn-12.jpg

Goticko-renesanční lovecké sídlo ležící uprostřed lesů v malebné krajině Jihlavských vrchů.

Police - zámek

zamek-police-4.jpg

Goticko-renesanční zámek z 16. století je nejvzácnější památkou v tomto stylu v kraji Vysočina a patrně i v celé ČR.

Dnes otevřeno 10.00 - 16.00

Další památky v kraji

×
Newsletter