Vyklantice – zámek

Zámek
Kraj Vysočina
  • vyklantice-uvod.jpg

Bezbariérový přístup

Parkoviště u objektu

Kola vítána

Muzeum / galerie

Zámek ve Vyklanticích

Neobvykle řešený barokní zámek z první poloviny 18. století je stejně jako stavba sousedního kostela přisuzován významnému architektu italského původu Janu Blažeji Santinimu. Někteří badatelé však autorství připisují dalšímu vynikajícímu baroknímu staviteli Kiliánu Ignáci Dientzenhoferovi.

Zámek spolu s nedaleko stojícím barokním kostelem sv. Jana Nepomuckého tvoří jeden pohledový celek a je pravděpodobné, že jsou stavby dílem jednoho autora. Barokní zámeček byl vystaven na půdorysu písmene H, podle iniciály majitele hraběte Jáchyma Harracha.

Jednopatrová stavba krytá vysokou mansardovou střechou je ve svém vrcholu ozvláštněna štíhlou věžičkou s cibulovou bání. Boční fasády jsou odlišné od vstupní fasády i od fasády obrácené do zahrady. Zatímco boční strany jsou řešeny jednoduše a zdobeny mělkými plastickými rámy a okny s plastickým orámováním, vstupní stranu a stranu obrácenou do zahrady autor projektu barokně rozpohyboval pomocí oblých vystupujících částí. Zaoblená nároží stavby jsou v přízemí zdůrazněna bosáží, která imituje kámen pomocí plastického opracování omítky. Zámek je spojen se zahradou zděným můstkem se schodištěm. Místnosti uvnitř zámku mají převážně křížové a klášterní klenby, velký sál je zaklenutý zrcadlovou klenbou.

V letošním roce pořádáme výstavu papírových modelů zámků a hradů od Ing. Ivana Zadražila a výstavu obrazů akademického malíře a restaurátora Petra Hampla. Dále v kostele pořádáme koncerty vážné hudby (o Velikonocích a počátkem prázdnin). V zámeckém parku probíhají koncerty Country a výstava dravých ptáků.

Kontakt

Nejbližší památky v okolí

Ledeč nad Sázavou, hrad

DSC04019-result.JPG

Středověký hrad, který se tyčí na skalním ostrohu nad řekou Sázavou, patří k nejstarším šlechtickým hradům u nás.

Dnes otevřeno 09.00 - 17.00

Tasice - Sklárna Huť Jakub

Tasice-sklarna-nahled.jpg

Jedinečný soubor historických budov převážně industriálního charakteru přístupný jako sklářský skanzen.

Havlíčkův Brod, Chmelvodovský dům

havlickuv-brod-galerie-nahled.jpg

Měšťanský dům z počátku 14. století nazývaný "Chmelvodovský", který je dnes využíván jako Galerie výtvarného umění.

Další památky v kraji

×
Newsletter