Toulky po Jihočeském kraji: Zavedeme vás na místa, na kterých jste ještě nebyli

Jihočeský kraj není jen o Hluboké nad Vltavou nebo o Červené Lhotě. Proto vám dnes rozšíříme obzory o dům Františka Bílka v Chýnově, o tajuplný klášter Milevsko a o duchovní poutní místo Sepekov.
Jihočeský kraj
  • Autem

V Jihočeském kraji je spousta památek, za kterými se sjíždějí lidé ze všech koutů světa. To ale znamená vyšší ceny za vstupy a služby a tisícihlavé davy, které vám mohou pokazit jinak pohodový výlet. Řešení této lapálie je přitom celkem prosté. Místo největších taháků navštivte památky, které ještě neznáte. A že jich tady je!

První zastávka: Dům Františka Bílka v Chýnově

Kdo se zajímá o symbolismus v období secese, jeho srdce jednoznačně zaplesá. První zastávka tohoto okruhu ho totiž zavede do Bílkova domu v Chýnově, který věrně odráží vkus i život tohoto významného umělce. Vzhledem k tomu, že se hodně zabýval sochařstvím (Krucifix v Chrámu sv. Víta, Husův pomník v Táboře...), prohlédnete si v něm i mistrův ateliér, kterému vyhradil největší část domu.

Jakmile se z Chýnova vydáte na cestu ke klášteru Milevsko, udělejte si krátkou zastávku v nedalekém Táboře. Byla by totiž škoda nechat si ujít výhled z hradeb a pohled na měšťanské domy na Žižkově náměstí (extra pozornost věnujte hlavně Ctiborovu, Lichvicovskému, Stárkovu a Škochovu domu). Komu po procházce vyhládne, toho nasměrujeme do Kavárny Konstanz, ve které se podávají vyhlášené koláče.

Druhá zastávka: Klášter bratří premonstrátů v Milevsku

Poté, co naberete síly u dobrého jídla, jeďte do kláštera bratří premonstrátů v Milevsku, který je s datem 1187 nejstarším klášterem v Jihočeském kraji. Podle toho, kolik máte na prohlídku času si můžete vybrat ze dvou okruhů. V nich nahlédnete pod pokličku místní architektury, ale také získáte lepší představu o životě duchovních. Pokud o to projevíte zájem, bez problému se dostanete i do kostela sv. Jiljí, do baziliky Navštívení Panny Marie nebo do rajské zahrady. Před odjezdem si nezapomeňte koupit nějaký zajímavý suvenýr, který seženete v klášterním Obchůdku.

Třetí zastávka: Poutní místo Sepekov

Co by kamenem dohodil od milevského kláštera je poutní místo Sepekov. K němu dorazíte, když si do navigace zadáte adresu kostela Jména Panny Marie. Nemůžete ho ale minout ani v případě, že cestujete bez ní. Tato barokní stavba s rozsáhlým ambitem se čtyřmi kaplemi je totiž naprosto nepřehlédnutelná. Ideálně si ji ale projděte i zevnitř. Tam na vás čeká pozdně gotický obraz Panny Marie a mimořádně cenná fresková výzdoba, za kterou stojí Siard Nosecký. Areál je přístupný během bohoslužeb, v návštěvní době (červenec a srpen), kdy je možné si poutní areál samostatně projít se zapůjčeným textovým průvodcem, nebo jindy po předchozí domluvě. Komentované prohlídky s průvodcem jsou možné pouze pro předem objednané skupiny.

Trasa výletu, který s ohledem na frekventovanost zdejších komunikací doporučujme absolvovat autem, má cca 40 km.

Fotogalerie