Oslavany - těžní věž Kukla

Kulturní památka z roku 1913 je skvostem industriální architektury a nachází se v bývalém Rosicko-oslavanském černouhelném revíru.

Technická památka
Jihomoravský kraj
  • tezni-vez-kukla-uvodni.JPG

Bezbariérový přístup

Možnost stravování

Parkoviště v objektu

Kola vítána

Ubytování v objektu

Kulturní památka z roku 1913 je skvostem industriální architektury a nachází se v bývalém Rosicko-oslavanském černouhelném revíru. 41 m vysoká věž s panoramatickým výtahem nabízí výhled po okolí, odpočinek i obřadní síň. Netradičně ztvárněné muzeum s hrdiny a artefakty oslavanských pověstí, z terasy lze sjet lanovkou ve výšce 11 m do volného prostoru a multifunkční prostor s útulnou kavárnou a neopakovatelným Geniem Loci.

Věž zdobí historické fotografie areálu, exponáty Technického muzea, výstava Jak se dříve svítívalo s příběhem kahanů, lamp a svítilen. Z filmové produkce je ke zhlédnutí groteska Cesta za černým zlatem a naučný film Historie území Rosicko-oslavanska

Při rekonstrukci byl kladen maximální důraz na zachování původního charakteru věže, v původním stavu zůstalo betonové schodiště v Náraží a dlažba v Muzeum. Těžní věž je samostatným výletním cílem a zároveň je srdcem zábavního parku Permonium®

Otevírací doba

Květen - červen: So, ne  10-18 hod.
Červenec - srpen:  Po-ne  9:30-18:30 hod.
Září - říjen So, ne  10-18 hod.

Kontakt

Další památky v okolí

Při návštěvě technické památky těžní věž Kukla v Oslavanech vás v okolí čekají další zajímavé památky.

Velké Meziříčí, zámek

Muzeum-Velke-Mezirici-400x300-02.jpg

Původně románský hrad byl v průběhu staletí několikrát přestavěn, naposledy v novogotickém stylu začátkem 20. století. Dnes zámek využívá Muzeum Velké Meziříčí.

Veverská Bítýška, Jarošův mlýn

Jarosuv-mlyn-400x300-01.jpg

Budova prvorepublikového mlýna s původním kompletním mlýnským dřevěným zařízením.

Rosice - zámek

1-uvodni-obrazek.png

Renesanční zámek byl vybudován přestavbou gotického hradu na přelomu 16. a 17. století a byl hlavním sídlem Karla st. ze Žerotína. 

Kam v okolí

Mapa vám pomůže najít užitečná i zajímavá místa v okolí nebo naplánovat cestu.