Znojemskem podél rakouských hranic

Ze Znojma k Vranovské přehradě a zpět

  • Znojmo-klaster-teaser.jpg

Trasa dnešního výletu nás provede příhraničním regionem Jihomoravského kraje.

Znojmo se v posledních letech "vylouplo" do romantické krásy...

Začneme v historickém Znojmě – hodnotné městské památkové rezervaci. V bývalém minoritském klášteře se nachází hlavní část expozic Jihomoravského muzea – Živá příroda Znojemska, Neživá příroda Znojemska, Pravěcí zemědělci, Černé řemeslo a Zbraně Orientu. Muzeum pořádá i krátkodobé výstavy a nejrůznější kulturní akce. Jen pár desítek metrů od kláštera se nachází znojemský hrad. Nynější expozice připomínají historii hradního komplexu a návštěvníka potěší nejen krásou historického nábytku a uměleckých děl, ale i zajímavými interiéry kaple nebo vstupního oválného sálu zámku s reprezentativní výmalbou, pozoruhodná je také portrétní galerie habsburských panovníků a vojevůdců v tzv. císařském sále. Ústřední dominantou hradního areálu je románská rotunda Panny Marie a sv. Kateřiny. Zachované fresky vedle výjevů ze života Panny Marie zobrazují zcela unikátní galerii přemyslovských knížat v čele s mytickým zakladatelem Přemyslem Oráčem a s Vratislavem, prvním králem Čechů. Kolem nově zřízené expozice pivovarnictví v budově bývalého pivovaru přejdeme k pozdně gotickému kostelu sv. Mikuláše s hodnotnou interiérovou výzdobou (např. s barokní kazatelnou ve tvaru zeměkoule) a z ochozu přilehlé dvojpodlažní kaple sv. Václava se pokocháme pohledem na hluboké údolí řeky Dyje. Po centru města se můžeme v hlavní sezóně projet i turistickým vláčkem, který nás povozí kolem nejzajímavějších památek a to i s výkladem průvodce. Můžeme také vystoupat na věž radnice, odkud lze při příznivé viditelnosti zahlédnout i velmi vzdálené vrcholky rakouských Alp, nebo si projít unikátní labyrint podzemních prostor - systém chodeb a sklepů je dlouhý téměř 27 km a místy má až 4 patra. Procházku městem zakončíme v Domě umění, který sídlí v jednom z nejkrásnějších renesančních paláců. Ze stálých expozic jistě zaujme Staré umění Znojemska, představující reprezentativní kolekci sakrálních děl sochařů a malířů, tvořících ve zdejším prostředí od doby posledních Přemyslovců až po osvícenství 18. století.

Zřícenina hradu Cornštejna přes léto láká na množství kulturních akcí... 

Ze Znojma se vypravíme západním směrem až k Vranovské přehradě, nad jejíž hladinou se zvedá mohutná zřícenina gotického hradu Cornštejna. Dnes kromě stavebně - historických zajímavostí nabízí návštěvníkům úchvatné výhledy do okolí. Ve sklepeních obou hradních paláců se nacházejí expozice mučírny a šenku hradní posádky. Milovníky hradních zřícenin potěší i další starodávná budova - Frejštejn - přístupná z obce Podhradí nad Dyjí.

Na výstavu replik korunovačních klenotů, do pevnostního muzea nebo na veterány...

Cestou zpět do Znojma je možné až do konce letních prázdnin navštívit putovní výstavu České korunovační klenoty na dosah – v bývalé hraběcí kočárovně zámku ve Vranově nad Dyjí. V její blízkosti se nachází také muzeum lehkého opevnění – s uvedením několika pevnostních objektů do stavu z různých historických období – První republikou počínaje a obdobím Železné opony konče. V nedaleké Lesné pak stojí za zastávku Muzeum motocyklů s množstvím starých českých i zahraničních motorek a automobilů.

Trasa výletu činí přibližně 65 km.