Znojemskem podél rakouských hranic

Ze Znojma k Vranovské přehradě a zpět
Jihomoravský kraj
  • Autem

Trasa dnešního výletu nás provede příhraničním regionem Jihomoravského kraje.

Znojmo se v posledních letech "vylouplo" do romantické krásy...

Začneme v historickém Znojmě – hodnotné městské památkové rezervaci. V bývalém minoritském klášteře se nachází hlavní část expozic Jihomoravského muzea – Živá příroda Znojemska, Neživá příroda Znojemska, Pravěcí zemědělci, Černé řemeslo a Zbraně Orientu. Muzeum pořádá i krátkodobé výstavy a nejrůznější kulturní akce. Jen pár desítek metrů od kláštera se nachází znojemský hrad. Nynější expozice připomínají historii hradního komplexu a návštěvníka potěší nejen krásou historického nábytku a uměleckých děl, ale i zajímavými interiéry kaple nebo vstupního oválného sálu zámku s reprezentativní výmalbou, pozoruhodná je také portrétní galerie habsburských panovníků a vojevůdců v tzv. císařském sále. Ústřední dominantou hradního areálu je románská rotunda Panny Marie a sv. Kateřiny. Zachované fresky vedle výjevů ze života Panny Marie zobrazují zcela unikátní galerii přemyslovských knížat v čele s mytickým zakladatelem Přemyslem Oráčem a s Vratislavem, prvním králem Čechů. Kolem nově zřízené expozice pivovarnictví v budově bývalého pivovaru přejdeme k pozdně gotickému kostelu sv. Mikuláše s hodnotnou interiérovou výzdobou (např. s barokní kazatelnou ve tvaru zeměkoule) a z ochozu přilehlé dvojpodlažní kaple sv. Václava se pokocháme pohledem na hluboké údolí řeky Dyje. Po centru města se můžeme v hlavní sezóně projet i turistickým vláčkem, který nás povozí kolem nejzajímavějších památek a to i s výkladem průvodce. Můžeme také vystoupat na věž radnice, odkud lze při příznivé viditelnosti zahlédnout i velmi vzdálené vrcholky rakouských Alp, nebo si projít unikátní labyrint podzemních prostor - systém chodeb a sklepů je dlouhý téměř 27 km a místy má až 4 patra. Procházku městem zakončíme v Domě umění, který sídlí v jednom z nejkrásnějších renesančních paláců. Ze stálých expozic jistě zaujme Staré umění Znojemska, představující reprezentativní kolekci sakrálních děl sochařů a malířů, tvořících ve zdejším prostředí od doby posledních Přemyslovců až po osvícenství 18. století.

Zřícenina hradu Cornštejna přes léto láká na množství kulturních akcí... 

Ze Znojma se vypravíme západním směrem až k Vranovské přehradě, nad jejíž hladinou se zvedá mohutná zřícenina gotického hradu Cornštejna. Dnes kromě stavebně - historických zajímavostí nabízí návštěvníkům úchvatné výhledy do okolí. Ve sklepeních obou hradních paláců se nacházejí expozice mučírny a šenku hradní posádky. Milovníky hradních zřícenin potěší i další starodávná budova - Frejštejn - přístupná z obce Podhradí nad Dyjí.

Na výstavu replik korunovačních klenotů, do pevnostního muzea nebo na veterány...

Cestou zpět do Znojma je možné navštívit barokní klenot - zámek ve Vranově nad Dyjí. V jeho blízkosti se nachází také muzeum lehkého opevnění – s uvedením několika pevnostních objektů do stavu z různých historických období – První republikou počínaje a obdobím Železné opony konče. V nedaleké Lesné pak stojí za zastávku Muzeum motocyklů s množstvím starých českých i zahraničních motorek a automobilů.

Trasa výletu činí přibližně 65 km.

Fotogalerie