Zámek Vyškov

Že neznáte osobnost Aloise Musila? Zavítejte do Muzea Vyškovska!
Jihomoravský kraj
  • Na kole
  • Autem
  • Pěšky
  • Vlakem

Profesor ThDr. Alois Musil (1868–1944), papežský prelát, biblista, orientalista, cestovatel a spisovatel, rodák z Rychtářova, je jednou z nejvýznamnějších osobností vyškovského regionu a řadí se ke světově uznávaným představitelům české vědy. I přesto všechno jen málokdo u nás Aloise Musila zná. Objevit tuto osobnost můžete v Muzeu Vyškovska ve stálé expozici, která Musilův život a dílo připomíná. Fond Aloise Musila patří k nejrozsáhlejším a nejcennějším fondům naší sbírky.

Expozice se nachází ve dvou místnostech zámku. V té první se seznámíte především se životem Aloise Musila, s jeho literární činností a kněžským působením. Uvidíte zde např. soubor cestopisných románů a dobrodružných knih pro mládež nebo ilustrace z unikátní publikace Kusejr Amra. Klekátko intarzované perletí, kříž a kněžskou sutanu, kopii prelátského prstenu. Dále Musilův pas, navštívenky, řády a medaile udělené Aloisi Musilovi. Návštěvníka určitě zaujme cestovní kufr z Musilovy pozůstalosti, tradiční kovové nádoby na vaření a uchování kávy nebo beduínský strunný hudební nástroj rabába či arabský nůž chandžár, řezbami bohatě zdobené dýmky a třmeny pro koně. Dominantou této části expozice je bezesporu velbloud s beduínem.

Po vejití do druhé části expozice se doslova ocitnete v umajjovském paláci Amra. Objev tohoto paláce, který leží na území dnešního Jordánska, je považován nejen za nejvýznamnější z Musilových objevů, ale zároveň za jeden z nejpřevratnějších objevů v islámské archeologii a dějinách islámského umění vůbec. V expozici je k vidění tento palác nejen na velkoformátové letecké fotografii, ale najdete zde i jeho model v písku. Seznámíte se s Musilovými antropologickými výzkumy Beduínů, které tu potkáte v jejich tradičním beduínském oděvu, s jeho činností jako kartografa a dokumentátora památek, s jeho politickými misemi či historií rychtářovské vily Músa. Z exponátů jistě stojí za povšimnutí fotoaparáty a fotopotřeby z pozůstalosti Aloise Musila, kartografické přístroje nebo kopie skleněných negativů a Musilova deníku. V expozici je i místo s interaktivní počítačovou prezentací a dětský koutek pro nejmenší.

www.muzeum-vyskovska.cz

Fotogalerie