Zámek Slavkov u Brna

Nová expozice Právo útrpné v zámeckém podzemí.
Jihomoravský kraj
  • Na kole
  • Autem
  • Pěšky
  • Vlakem
Již od července můžete v podzemních prostorách zámku Slavkov – Austerlitz navštívit novou expozici s názvem Právo útrpné.
Expozice o hrdelním právu ukáže příběhy mučených a trestaných na Slavkovsku a kruté praktiky středověkého a novověkého soudnictví od 13. do 18. století.
 
Autentické pojetí výstavy podtrhuje prostředí, do něhož bude instalována – díky ní opět ožije rozsáhlé barokní zámecké podzemí. Historici zámku shromáždili informace nejen o vývoji a způsobech tortury, ale i konkrétní příběhy obviněných obyvatel Slavkovska, kteří zažili kruté postupy tehdejšího soudnictví.
 
Expozice představí nejen samotné mučící nástroje z dílny křenovského uměleckého kováře Oldřicha Bartoška, ale využívá i moderní audiovizuální techniku, která návštěvníka dokonale vtáhne do atmosféry doby.
Část expozice ukáže, jak vězni pykali za své hříchy, jaké byly výslechové metody a jakými nástroji byly prováděny. K vidění bude například pranýř, ke kterému byli připoutáni lidé, kteří se provinili mírnějším způsobemnebo vůz, na němž se převáželi vězni z městské šatlavy na popravčí vrch.
 

Více informací o expozici, která potrvá až do konce sezóny, najdete na http://www.zamek-slavkov.cz/info-pro-navstevniky/prohlidkove-trasy-a-vstupne?id=481.

Fotogalerie