Zámek Rosice

Zámecká expozice, protiatomový kryt, stálá výstava hraček - to vše nabízí zámek v Rosicích u Brna.
Jihomoravský kraj
  • Na kole
  • Autem
  • Pěšky
  • Vlakem

Ačkoli leží zámek Rosice pouhých 20 km západně od Brna, jen málokterý "Brňák" tuší, co vše může tento renesanční zámek nabídnout. Vydejte se spolu s námi na prohlídku zámku, který toho díky své bohaté minulosti mnoho pamatuje.

Rosický zámek byl vybudován přestavbou gotického hradu na přelomu 16. a 17. století do podoby renesanční. První zmínky o tomto hradu pocházejí z roku 1259, kdy se v jedné z listin uvádí Bohuš a Hartman z Rosic. Dalšími významnými majiteli, tehdy ještě hradu, byl rod Hechtů, jejichž erb zdobila stříbrná štika, která se dnes honosí ve znaku města Rosice. Nejslavnějším příslušníkem tohoto rodu byl Jošt Hecht - rektor Karlovy university v Praze.

Za pánú z Lipé došlo k zahájení přestavby hradu na zámek. Nicméně doba největší slávy rosického panství teprve přicházela. Přelomových rokem se stal letopočet 1562, kdy kupuje zámek Jan starší ze Žerotína, jehož hlavním sídlem byl zámek v Náměšti nad Oslavou. Až jeho syn Karel starší ze Žerotína vnesl na zdejší zámek renesanční nádech. A coby jeden z velikánů moravské historie se zasloužil nejenom o renesanční podobu s překrásnými arkádami, ale také velkou měrou o vznik Bible kralické. Nedlouho zámek vlastnil i jeden z velkých vojevůdců české historie Albrecht z Valdštejna.

Komplikovanými dědickými vazbami se dostává zámek do vlastnictví posledního majitele a to Mořice Arnolda barona Deforesta-Bischofsheima, jenž je mnohým znám jako Baron de Forest. Říká se, že i jeho, právě na rosickém panství, navštívil slavný britský premiér Winston Churchil. Jenže přichází rok 1918, kdy všemi oslavovaná První republika bere lesk rosické dominantě, a coby zestátněnému majetku pozemkovou reformou v roce 1925, začíná pro zámek nejčernější doba jeho historie (přestavba na zvláštní školu, mateřskou školu, byty, katastrální úřad nebo lesnické sídlo, které zdevastovalo poslední zbytky zámecké vznešenosti). Podobně dopadla i zámecká zahrada, kde bývaly tenisové kurty. Ty musely ustoupit vybudování protiatomového krytu v 60. letech 20. století, dnes jedné z dalších atrakcí pro turisty, kteří zavítají objevovat památky na rosický zámek.  

Žalostný stav objektu rosického zámku se začal měnit až kolem roku 1989, kdy přešel pod správu města Rosice, pan kastelán se chopil pomyslného "žezla" a začala velká a velmi nákladná rekonstrukce. Díky této opravě je dnes možné navštívit zámecký okruh, který čítá 21 místností a zaujímá prostor celého prvního patra hlavní budovy zámku, kde jsou k vidění překrásné štukové stropy od rakouských umělců nebo malované stropy z doby vlády pánů ze Žerotína.

Rovněž stojí za zmínku prostory protiatomového krytu v zámecké zahradě, kde je stálá výstava, která návštěvníkům nabídne místo poněkud odlišné od ostatních objektů. Dostaneme se do 60. let minulého století, kdy napětí mezi Západem a Východem vyvolalo potřebu postavit prostor, který by při případné katastrofě posloužil svému účelu, coby kryt civilní obrany. Trasa nabízí 14 zpřístupněných místností s vybavením, které se naštěstí nikdy nevyužilo, ale je jasnou připomínkou doby minulé a strachu obyvatel z možných následků světové politiky.

Dalším velkým lákadlem rosického zámku je stálá výstava hraček minulého i současného století. Mimořádná je pak výstava panenek, která prezentuje stovky těchto zcela výjimečných hraček, mnohdy nejenom pro děti.       

Všechny tři zámecké trasy jsou otevřeny každý den (mimo pondělí) od 9 do 17 hodin (poslední prohlídka začíná v 16 hodin). Zámecký areál je rovněž místem konání mnoha kulturních akcí.

 

Fotogalerie