Zámek Moravská Třebová

Učebnicový příklad renesanční architektury.
Pardubický kraj
  • Na kole
  • Autem
  • Pěšky
  • Vlakem

Moravská Třebová leží v Pardubickém kraji, ale jak název napovídá, jednalo se o moravské město, které většinou patřilo také moravským šlechtickým rodům. Zámek je součástí městské památkové rezervace a je typickým příkladem městského šlechtického sídla. Pro svou jedinečnou architekturu je zván renesanční perlou našich zemí, o což se významnou měrou postaral Ladislav Velen ze Žerotína.

Po svém otci a strýci zdědil rozsáhlé majetky a tak se z něj už v deseti letech stal jeden z nejbohatších šlechticů v zemi. Z kavalírských cest po Evropě a studií si přivezl nejen náležité vzdělání a rozhled, ale také povědomí o tom, jak má vypadat život renesančního velmože. Za své hlavní sídlo si zvolil, podobně jako jeho předkové z matčiny strany, moravskotřebovský zámek. Ten však brzy začal být jeho početnému dvoru malý, a tak jej nechal rozšířit o rozsáhlé předzámčí. Honosný systém arkád byl zbudován v duchu pozdní římské renesance podle plánu italského architekta, kterým byl nejspíše Giovanni Maria Filippi. Na svém nádherném zámku hostil řadu umělců, učenců a také alchymistů, díky tomu se v té době Třebové přezdívalo Moravské Athény.

Ladislav Velen byl i politicky aktivní, patřil k vůdcům stavovského povstání na Moravě a nějakou dobu zastával i funkci moravského zemského hejtmana. Po bitvě na Bílé hoře mu mimo jiné přitížil jeho blízký vztah k „zimnímu králi“, jehož synovi byl za kmotra. Zpráva o trestu smrti a ztrátě majetku ho zastihla už v emigraci a domů se již nikdy nevrátil. Zámek připadl kmotrovi jeho dětí Karlu z Lichtenštejna a tento rod jej vlastnil až do roku 1945, tím také nadobro ztratil funkci rezidenčního sídla.

Nejen tomuto šlechtici je věnovaný hlavní zámecký okruh „Poklady Moravské Třebové“ a z části i prohlídka „Alchymistická laboratoř mistra Bonaciny“, který byl Ladislavův osobní lékař a dvorní alchymista a astrolog.

Těšíme se na Vaši návštěvu v Moravské Třebové, kde je toho, kromě zámku, k vidění daleko více.

Fotogalerie