Zámek Mitrowicz

Kompletně zrekonstruované památce se podařilo vdechnout nový život.
Jihočeský kraj
  • Na kole
  • Autem
  • Pěšky

Zámek Mitrowicz, dříve znám jako zámek Koloděje nad Lužnicí, má bohatou a pohnutou historii. Od roku 2008 je však možné sledovat zdařilou obnovu celého zámeckého areálu.

Nevelké, ale pohodlné renesanční sídlo Adama Čabelického ze Soutic, opevněné příkopem napájeným řekou Lužnicí, pochází z roku 1565. V roce 1704 přešel statek v dražbě do vlastnictví hraběte Františka Wratislava z Mitrowicz, s jehož rodinou zůstal spjatý po více než dvě staletí. V letech 1737-41 provedl František Karel Wratislav se svojí manželkou Marií Annou rozenou Kinskou rozšíření obytné části s přístavbou kaple, čímž vznikla dnešní barokní podoba zámku. Z konce 18. století pak pochází nástěnné malby v prvním poschodí. Zobrazují výjevy ze života jednoho z předků Wratislavů z Mitrowicz, Václava zvaného „Tureček“ (1576-1635), který se jako patnáctiletý panoš zúčastnil poselstva císaře Rudolfa II. do Cařihradu. Své vzpomínky na čtyřleté zajetí, které následovalo, zachytil ve vlastním cestopise. Rod Wratislavů z Mitrowicz a Schoenfeldu vymřel po meči roku 1943. Majitelkou zámku se stala jeho sestra Marie Terezie (1884-1961), provdaná za svobodného pána Dercsényi. Ve 40. letech minulého století byl majetek Dercsényiů znárodněn. Zámecký areál spolu s přilehlými budovami pivovaru, lihovaru, koníren a dalšími objekty obhospodařovalo místní JZD. Vlastní budova zámku sloužila jako depozitář muzea. Počátkem 90. let 20. století vznesly dědičky rodu Derscenyiů restituční nároky a po vydání majetek po částech rozprodaly. Od roku 2008 je zámek ve vlastnictví společnosti Mitrowicz, a.s. a postupně prochází celkovou, velmi náročnou rekonstrukcí. V roce 2016 se poprvé ve své téměř pětiset leté historii zpřístupnil veřejnosti. Od té doby se v průběhu léta otevírá turistům, pro které jsou připravené komentované i kostýmované prohlídky interiérů včetně kaple sv. Anny a zahrady, doprovodný program a kulturní akce. Zámek Mitrowicz se v roce 2017 stal vítězem soutěže pořádané agenturou CzechTourism – TOP destinace ČR v kategorii Fénix – znovuzrozený projekt.

Obnovený zámecký park v letošní sezóně láká na výstavu soch z projektu Umění ve městě, na bylinkovou zahrádku, rozšířenou odpočinkovou zónu u jezírka, habrový labyrint, dětské hřiště i stylové venkovní posezení v gril/baru. Zámek se nachází na břehu řeky Lužnice, nedaleko jejího soutoku s Vltavou. V rámci regionu Vltavotýnsko je zastávka u zámku součástí okružní plavby z Týna nad Vltavou, ze kterého od května vyplouvá loď KOLODĚJ 4x denně. 

Nejbližší akce jsou Mariánská pouť 26. 5. a Víkend otevřených zahrad 10. 6.

Fotogalerie