Zámek Lanškroun

Nenápadný bělostný zámek s bohatými muzejními sbírkami a atraktivními výstavami.
Pardubický kraj
  • Na kole
  • Autem
  • Pěšky
  • Vlakem

Zámek v Lanškrouně vznikl na místě kláštera postaveného augustiniány po roce 1393. Klášter vypálený za husitských válek patřil od roku 1451 Kostkům z Postupic. V roce 1507 ho získal rod Pernštejnů. Ti jej roku 1588 prodali Adamu Hrzánovi z Harasova. Za nového majitele byla v zámku umístěna správa rozsáhlého lanškrounsko-lanšperského panství a sloužil i jako sídlo majitele, který přistoupil k renesanční přestavbě. Tu připomíná jak vstupní portál zámku s Hrzánovým erbem a letopočtem ukončení přestavby 1601, tak i zachovalá okenní a dveřní renesanční ostění.

V roce 1622 zakoupili zámek Lichtenštejnové. Za třicetileté války byl poškozen Švédy a také velkým požárem v roce 1645. Jeho obnova byla ukončena až roku 1716, ale zámek sloužil už jen jako sídlo správy panství a obydlí úředníků. Po roce 1858 byla většina budov i zeď prvního nádvoří zbořena a celý areál upraven jako náměstí. Ze západního křídla původní klášterní stavby byla postavena školní budova.

V roce 1928 získalo zámek město. Při rekonstrukci (1940-71) dostal hladkou fasádu, se zdůrazněnými gotickými a renesančními prvky. V nově upravených gotických prostorách západního křídla zámku se nachází obřadní síň, v jižním křídle městské muzeum a kulturní centrum. V muzeu, jehož založení se váže k roku 1905, jsou k vidění tyto stálé expozice: Historie města Lanškrouna a okolí, Sklářství na pomezí Čech a Moravy, Císařský pokoj, Kabinet mincí Z. Kolářského, Pamětní síň J. Pravečka, sochy L. Šilara. Každoročně muzeum pořádá několik poutavých krátkodobých výstav, mnoho kulturních akcí (např. Masopust, Dny evropského dědictví) a v závěru roku je ve vstupním sále (pokladně) vystaven také vyřezávaný lanškrounský betlém od B. Šilara, který zachycuje významné osobnosti města.