Zámek Klášterec nad Ohří

Největší muzeum porcelánu u nás.
Ústecký kraj
  • Na kole
  • Autem
  • Pěšky
  • Vlakem

Na levém břehu řeky Ohře byl koncem 16. století postaven renesanční zámek. Přes všechna úskalí zde zámek stojí dodnes, jen byl po posledním požáru v roce 1856 převlečen do novogotického kabátu.

V interiérech prvního zámeckého patra se nachází největší muzeum porcelánu v České republice. Máte jedinečnou příležitost shlédnout na vlastní oči nejstarší výtvor klášterecké porcelánky z roku 1794 s názvem Vivat Böhmen. Vlastníkem valné většiny exponátů je Uměleckoprůmyslové museum v Praze. Z jeho sbírek Vás na zámku zaujme rozverná a zároveň praktická figurální plastika. Najdete zde oblíbené figurky dvou tváří. Omládnete a prozřete u kouzelného zrcadla. Zapojíte fantazii a důvtip při záludných hádankách vážících se k exponátům. Překvapí Vás jídelní servis, pro nějž služebnictvo nasazovalo život, aby ho zachránilo před zničujícím požárem zámku. Kromě historického porcelánu se pokocháte i současnou produkcí klášterecké porcelánky a sklárny Moser Karlovy Vary. Klášterecká porcelánka je dnes nejstarší dosud produkující porcelánkou v Čechách.

Kromě porcelánu lze na zámku navštívit pohádkovou zemi se skřítky a strašidýlky paní Vítězslavy Klimtové, loutkami významné loutkoherecké rodiny Kopeckých a výstavou Krušnohorských legend a pověstí. Třetí nabídkou je okruh s názvem Atraktivity zahrnující prohlídku expozice středověku a hrdelního práva města Klášterce. Kromě zmíněných tří stálých prohlídkových okruhů lze navštívit i krátkodobé výstavy umístěné do klenutých renesančních sálů.

Lákadlem pro mnoho návštěvníků je bezpochyby hrobka rodu Thunů s výjimečným rodokmenem z porcelánových destiček. Cestou do hrobky projdete částí zámeckého parku, který se v současnosti řadí k nejlépe zachovalým historickým parkům Ústeckého kraje. V parku, kromě mnoha druhů vzácných dřevin, najdete sallu terrenu se sochami významného sochaře Jana Brokoffa a sedm kaplí jakožto Sedm bolestí Panny Marie.

Fotogalerie