Zámek Dukovany

Kraj Vysočina
  • Na kole
  • Autem
  • Pěšky

Malebný pozdně barokní zámek s klasicistními prvky najdete v obci Dukovany necelou hodinu jízdy od Brna. Teprve nedlouho zde můžete navštívit zámeckou expozici, občerstvit se ve stylové restauraci a dokonce se na zámku i "královsky" ubytovat

Dnešní podobu získal zámek až v roce 1790, kdy původní budovu nechala přestavět hraběnka Marie Brigita Malbaile-Canalová, rozená Chotková podle projektu architekta Johanna Amona. V prvním patře je umístěna zámecká expozice, jejíž součástí je kromě jídelny, ve které je vystaven jídelní servis českých prezidentů, či pánského salonu také freskový sál zv. Pantehon s malbou antických božstev a hrdinů z roku 1791 od Josefa Winterhaldera a Václava Waitzmana. V přízemí se nachází sala terrena, zdobená malbou al secco rovněž z počátku 90. let 18. století s motivy exotických krajin a romantické architektury. Jejím autorem je pravděpodobně také Václav Waitzman. 

Zámecké sály zdobené nádhernými freskami spolu s přilehlými salonky a anglickým parkem představují ideální zázemí pro konání svateb, rodinných oslav, koncertů, firemních školení a dalších společenských událostí.

V bočním křídle zámku se nachází restaurace, která v sobě spojuje domáckou atmosféru s dobrým jídlem. V létě je v provozu také letní terasa. Ta přímo navazuje na zámecký park. Ubytovací část nabízí 16 elegantních dvoulůžkových pokojů. 

Fotogalerie