Zámek a pivovar Chyše

Po prohlídce novogotického skvostu zajděte na chyšské pivo.
Karlovarský kraj
  • Na kole
  • Autem
  • Pěšky
  • Vlakem

Při cestě zvlněnou krajinou v okolí Vladaře vykouknou za vzrostlými parkovými stromy v centru malé obce střechy a věž zámku Chyše. S návštěvou této vzorně opravené a udržované památky neváhejte, jistě nebudete litovat!

Nejstarší historické zprávy o Chyších pochází z 2. poloviny 12. století, kde na místě dnešního zámku stála tvrz starobylého vladyckého rodu Odolenoviců. Za pánů z Gutštejna byl v roce 1467 hrad dobyt a zcela zničen vojsky krále Jiřího z Poděbrad, následně však rodu navrácen, znovu vystavěn a opevněn. Dalším významným stavebníkem byl Mikuláš z Lobkovic, který v roce 1578 nechal přestavět gotický hrad na reprezentační renesanční zámek. Následující barokní úprava zámku byla započata v roce 1695 za Michnů z Vacínova. Z této doby pochází skutečný klenot této památky - nástropní malba od Petra Brandla na klenbě přízemního salonu. V roce 1766 získal panství ve veřejné dražbě hrabě Prokop Lažanský z Bukové. Ve vlastnictví rodu Lažanských zůstalo panství až do roku 1945. Za éry Prokopa III. získal zámek svou romantickou podobu v duchu tehdy módní tudorovské novogotiky. Tato přestavba se uskutečnila podle projektu významného stavitele Ullmanna v letech 1856–58. Prokop IV. Lažanský vlastnil zdejší panství do roku 1945, kdy mu bylo zestátněno podle Benešových dekretů. Bohužel, tento skvost západních Čech neměl to štěstí, aby byl vybrán mezi prohlídkové zámky, jimž byla věnována větší péče a ochrana. Zámek se stal kulturní památkou II. kategorie a prostory byly využívány jako učiliště nebo škola v přírodě. Po vyklizení zámku v roce 1976 započala jeho největší devastace. V roce 1996 zakoupil zámek Ing. Vladimír Lažanský z Děčína s ambiciózním plánem tuto významnou kulturní památku zachránit. V červnu t. r. byla zahájena celková obnova a oprava zámecké budovy, která probíhá dodnes. Už v roce 1999 byla slavnostně otevřena prohlídková trasa včetně stálé expozice připomínající zámecký pobyt Karla Čapka v roce 1917, kdy byl pověřen výchovou mladého Prokopa IV. Lažanského.

Vedle opravy a obnovy zámecké budovy byl zásadním způsobem revitalizován i vzácný zámecký park o rozloze cca 9 ha. Nejstarším stromem v parku je přibližně 400 let stará lípa. Součástí zámeckého areálu je taktéž panský pivovar, který byl vystavěn v letech 1839–41 v klasicistním stylu. Pivovarnictví v Chyši má však tradici již od roku 1580. V roce 1932 byla zdejší výroba piva z důvodu velké konkurence zrušena a obnovena až v roce 2006 po celkové rekonstrukci objektu provedené taktéž Ing. Vladimírem Lažanským. Zdejší kvalitní zámecké pivo se vaří podle tradičních staročeských receptur a spolu s chutným obědem je doporučeníhodnou tečkou po návštěvě nádherného zámeckého areálu.