Za výstavou do Velkého Meziříčí

Muzejní výstava „Velké Meziříčí v období první republiky“

  • Muzeum-Velke-Mezirici-00.jpg

Letošní rok je ve znamení oslav vzniku Československa a nejinak je tomu i v Muzeu ve Velkém Meziříčí. Až do 23. listopadu je otevřena výstava „Velké Meziříčí v období první republiky“.

Vysavač, obchodní váhy, bankovky či mince jsou realitou všedního dne. Jak ovšem tyto věci vypadaly za dob našich babiček či prababiček, se dozvědí návštěvníci již zmíněné výstavy. Návštěvníci si mohou prohlédnout předměty denní potřeby, jako je mycí koutek, potřeby pro praní a údržbu prádla či vysavač značky Elektrolux s příslušenstvím v původní dřevěné krabici.

Dámy jistě ocení dobové kabelky, rukavičky či šaty, které dokonale evokují éru známou dnes již jen z filmů pro pamětníky. Nechybí ovšem ani pánské doplňky v podobě vyměnitelných manžet ke košilím, vázacích motýlků a slunečních brýlí.

Doba první republiky ale nebyla jenom érou rozkvětu a blahobytu, svoje místo mezi obyvateli měli i ti sociálně slabší. Proto také na výstavě nechybí například smaltované cedulky s nápisem „Žebrání zakázáno“ či flašinet, který obce často zakupovaly válečným invalidům, aby měli zajištěn alespoň nějaký druh obživy.

Kromě trojrozměrných předmětů se ve výstavním sále nacházejí desítky dobových fotografií, které zachycují tematicky rozdělené dění ve městě, jako je například samospráva, kultura, sport, sociální činnost či budovy významných institucí.