Z Prahy k řece Sázavě do Zruče

Výlet zaměřený především na rodiny s dětmi
Středočeský kraj
  • Autem

Tentokrát se vypravíme z Prahy do malebného údolí řeky Sázavy.

Chvalský zámek se věnuje dětským návštěvníkům...

V Praze – Horních Počernicích se nachází zrenovovaný Chvalský zámek, který už více než 10 let pořádá prohlídky, výstavy a zajímavé kulturní akce určené především rodinám s dětmi. První doložené písemné zmínky o malém opevněném feudálním sídle, Chvalské tvrzi, pocházejí z počátku 15. století. Ta byla v roce 1652 ve zpustlém stavu postoupena jezuitské koleji v Praze a následně byla stavebně upravena do podoby renesančního zámku. Po zrušení jezuitského řádu v roce 1773 přešel zámek pod správu Zemského studijního fondu a po roce 1918 do rukou státu. V roce 1950 dostal objekt do užívání Státní statek Praha. Toto období se zapsalo do historie zámku nezměrnou devastací a hrozil jeho zánik. Rekonstrukce financovaná z fondů EU byla dokončena v roce 2008, kdy byl zámek slavnostně otevřen pro veřejnost.

Zámek Loučeň - místo, kde to žije...

Z Prahy se přes Brandýs nad Labem (renesanční zámek spojený s císařem Rudolfem II.) a Benátky nad Jizerou (rovněž renesanční zámek – působiště astronoma Tycho de Brahe) dopravíme do malé obce Loučeň. V rozsáhlém anglickém parku se nachází evropská rarita – labyrintárium – sestávající z 12 labyrintů a bludišť. Prohlídka zámeckých interiérů, v nichž pobývala rodina Thurn-Taxisů, není ledajaká, ale vašimi průvodci zámkem budou oživlé postavy ze zámecké minulosti. Kníže Alexandr se rád pochlubí exotickými výpravami, kněžna Marie zase svými úspěchy na poli výtvarného umění, princ Erich zavzpomíná na dobu, kdy do českých zemí přivezl hru zvanou fotbal, kněžna Gabriela, prozradí pikantnosti ze zámeckého života, mladý princ Ferdinand zase projeví svoji vášeň pro hudbu. A kdo ví, třeba na zámku narazíte na další tajemné postavy - vždyť legendy hovoří například o loučeňské Bílé paní Terezii Berkové z Dubé. V zámeckém areálu se můžete nejen občerstvit, ale také ubytovat!

Historická města na cestě do Zruče nad Sázavou...

Pokračovat budeme přes historická města s mnohými turistickými lákadly – projedeme Nymburkem s dochovaným opevněním, lázeňskými Poděbrady se zámkem, Kolínem s Parléřovským chrámem sv. Bartoloměje a Kutnou Horou s chrámem sv. Barbory, Vlašským dvorem, Hrádkem, kostnicí a chrámem v Sedlci ve stylu barokní gotiky od mistra Santiniho. Pak už nás čeká závěrečný úsek cesty do Zruče nad Sázavou.

Zručský zámek vás hned tak domů nepustí...

Zámek pamatující mocný rod Kolowratů i neméně slavný rod Schebků, v jehož čele stál “Král železnic” nabízí nepřebernou škálu prohlídkových možností. Malý zámecký okruh představuje interiéry situované do doby začátku minulého století. U velkého okruhu navíc vystoupáte na zámeckou věž a navštívíte kapli či koupelnu. Dalším lákadlem je zámecká půda s expozicí Království panenek. Najdete zde nejen desítky panenek, ale i množství dalších hraček. Regionální muzeum se nachází v podkroví zámku a shromažďuje historické materiály Zručska, především se specializuje na obuvnictví ve Zruči - na ševcovský klan Adriánů a také na firmu Baťa. Okruh Kolowratská věž představuje historii hlásky hradní stráže a v každém patře nabízí interaktivní hru pro děti. Stezka, která se vine v zámeckém příkopu okolo zámku, je stylizovaná do doby středověku v duchu výchovy mladých rytířů. Malí uchazeči o glejt rytíře Miloty Kolowrata mohou vyzkoušet hod sekyrkou, lukostřelbu, šplh na totem, zdolání vodorovné klády, rybolov nebo kuželník. Unikátní Vodácké muzeum umístěné v areálu Zručského dvora, jen pár kroků od zámku, připravilo interaktivní prohlídku historických, ale i nejmodernějších lodí a kajaků, model řeky, laminovací dílnu nebo historické vodácké tábořiště. V blízkosti zámku se nachází také dětské hřiště a doporučujeme rovněž procházku upraveným anglickým parkem.

Trasa výletu měří 125 km.

Fotogalerie