Z Loun na zámek Nový Hrad hezky pěšky

Ústecký kraj
  • Na kole
  • Pěšky

Naučná trasa Louny - Zeměchy

Trasa je vhodná pro pěší i cyklisty. Její část vede po naučné trase "Louny - Zeměchy", která začíná na nejvyšším bodě města Louny – u historické vodárenské věže a končí 1 km od železniční stanice Jimlín. Projdete se okolo 5 zastávek se zajímavými informacemi – o lounském vodovodu, podnebí, Českém středohoří, rázu krajiny a pedologie a těžbě opuky. U poslední zastávky trasa končí a vy se dále vydáte 1 km po modré turistické značce až dojdete k železniční stanici Jimlín. Zde najdete rozcestník. Po 1 km po modré značce dojdete k zámku Nový Hrad, který nabízí několik prohlídkových okruhů.

Zámek Nový Hrad

Zámecké rezidenční interiéry s dochovanými renesančními a barokními malovanými dřevěnými záklopovými stropy, barokní kapli sv. Josefa či premonstrátskou celu, to uvidíte na první trase. Ochladit se můžete v parných letních dnech na druhém okruhu, který Vás zavede do gotického sklepení, černé kuchyně a také do bylinkové zahrádky. Můžete rovněž vystoupat na věž, ze které je krásný výhled do okolní krajiny – České středohoří jako na dlani a masiv Krušných hor. Navíc během letních prázdnin až do 6. září 2020 bude ke zhlédnutí unikátní výstava mistrovských replik Českých korunovačních klenotů. Pokud si před prohlídkou zámku budete potřebovat odpočinout a dát si něco dobrého k jídlu a pití, na prvním nádvoří se nachází Zámecký šenk. Pakliže přijedete na kole, v těsné blízkosti vstupní brány je speciální místnost na odložení kol.

Cesta zpět a pamětihodnosti Loun

Od zámku můžete pokračovat kaštanovou alejí ke hřbitovu, dále podél hřbitovní zdi a po polní cestě směrem na západ až dojdete k silnici, po které můžete jít zpět do Loun. Nebo je možné k návratu využít stejnou trasu, či se svézt vlakem (nebo autobusem) do Loun. V tomto bývalém královském městě doporučujeme navštívit chrám sv. Mikuláše - poslední dílo velkého stavitele Benedikta Rejta, a milovníky architektury počátku 20. století jistě zaujme dělnická kolonie navržená architektem Janem Kotěrou - 1. zahradní město v Rakousku-Uhersku.

Fotogalerie