Z Českého Dubu do Pohádkového zámku v Horní Libchavě

Liberecký kraj
  • Autem

Dnešní tip na poznávání památek Libereckého kraje zahájíme v Českém Dubu. Toto malebné městečko kromě výhledu na nedaleký vrchol Ještědu nabízí mnoho zajímavých památek. I díky tomu, že jeho historie sahá až do 13. století.

Znovuobjevený poklad

K hlavním lákadlům v Českém Dubu patří unikátní románsko-gotické prostory bývalé johanitské komendy (opevněný klášter) s neopakovatelnou historií. Podzemí léta ukrývalo zbytky kláštera založeného ve 13. století, který pomalu upadl v zapomnění. Nakonec jej díky mnohaleté detektivní práci objevil ředitel místního muzea PhDr. Tomáš Edel. Prostory jsou dnes odloučenou expozicí Podještědského muzea. Vlastní muzeum sídlí v pozoruhodné secesní Blaschkově vile, která také stojí za vidění!

Cestou do Horní Libchavy

Dále pojedete na západ směr Stráž pod Ralskem. Nedaleko města se zvedá skoro 700 metrů vysoký kopec se zříceninou hradu Ralsko - kdysi útočištěm loupeživých rytířů. K jeho poměrně zachovalým ruinám se dostanete po turistické značce nejlépe z Mimoně přes Vranov. Z vrcholu si užijete překrásné výhledy do kraje - například na Bezděz, Ještěd, Jedlovou nebo Říp.

Další zajímavou zastávkou může být areál Božího hrobu v Mimoni, tamější zámecký park a bývalé užitkové sklepy hloubené do skal pod Kostelním vrchem.

Pokud se pak přesunete dále na západ do České Lípy, můžete navštívit Vodní hrad Lipý ze 13. století, nebo bývalý augustiniánský klášter založený Albrechtem z Valdštejna - dnes muzeum a galerie.

Pohádkový zámek

V cíli putování – na zámku v Horní Libchavě si užijí hlavně děti. Tento původně renesanční zámek si zachoval řadu původních architektonických prvků, ale děti budou asi zajímat hlavně pravidelné tematické pohádkové události. Majitel zámku jej totiž proměnil v Pohádkový zámek. Kalendář pravidelných akcí najdete zde: pohadkovy-zamek.cz/kalendar-akci

Přejeme vám pohodové cestování a příjemně strávený čas! Délka této trasy je zhruba 50 km.

Fotogalerie