Výstava betlémů a největší dioráma v Brně

Po loňském úspěchu můžete i letos návštěvu brněnských vánočních trhů spojit s prohlídkou unikátní sbírky betlémů. Tradiční vánoční výstavu pořádá Letohrádek Mitrovských na Starém Brně, takže od stánků s dárky a medovinou je to jen pár minut tramvají. Kromě betlémů vás čeká největší dioráma v ČR na téma Život Kristův.
Jihomoravský kraj
  • Autem
  • Pěšky
  • Vlakem

Světová sbírka betlémů

V letošním roce představíme dřevěné, vyřezávané betlémy z Východních Čech, které po desetiletí vyrábí členové rodiny Haldových ze Sedloňova v Orlických horách. „Betlémy Jarmily Haldové a jejích synů se vyznačují pestrou barevností a velkým množstvím darovníků, tedy postav, které přicházejí v betlému obdarovat Ježíška“, upřesnil jeden z kurátorů výstavy Petr Lukas.

V betlémářské tvorbě vyniká rodina řezbářů využíváním prvků lidové architektury a také vlídnými výrazy obličeje, které mají kromě postaviček i zvířátka. Haldovi jsou ale také velcí sběratelé, a tak si ze svých cest po světě betlémy i přivážejí. Díky tomu můžete na vánoční výstavě obdivovat část jejich soukromé sbírky světových betlémů pocházejících například z Itálie, Ruska, Bolívie, Mexika nebo Afriky.

Betlémová premiéra

Na výstavě se představí také největší betlémové dioráma v ČR na téma Život Kristův. Autorka - Ivana Langrová z Beskyd - zhotovila z ovčího rouna vlastního chovu celkem 105 lidských postaviček a zvířat v celkem 25 scénách. Biblický příběh začínající zvěstováním Panně Marii, a končící Vzkříšením, bude provázet převyprávěný příběh, podle kterého se budou jednotlivé scény divákům představovat. Tento originální počin vyráběla autorka přibližně dva roky a jak sama uvádí, výroba propracovanější postavy o výšce 30 cm trvala i týden. Kompletní prostorové výtvarné dílo bude v Letohrádku představeno v premiéře.

Výstavu doplní adventní a vánoční floristické dekorace. Okouzlí vás nápadité vazby a objekty z přírodních materiálů kombinující tradiční i moderní floristické trendy.

Výstava Betlémy a premiéra největšího dioráma v ČR na téma Život Kristův

Letohrádek Mitrovských v Brně

8. 12. 2018 – 13. 1. 2019

Út – Ne: 10 – 16 h.

Změna otevírací doby: 24. 12. Zavřeno, 25. a 26. 12. Otevřeno 13 – 17 h., 31. 12. a 1. 1. Zavřeno

www.letohradekbrno.cz

Fotogalerie