Ústeckým krajem od Střekova do Šluknova

Ústecký kraj
  • Autem

Na dohled od Ústí nad Labem se už sedm století tyčí gotický hrad Střekov, kde začneme dnešní putování Ústeckým krajem.

Mácha, Goethe, Wagner, May a my - na Střekově

Strážní hrad byl postaven pro Jana Lucemburského v letech 1316-19 za účelem ochrany labské plavby a důležité obchodní cesty do Německa. V 15. i v 16. století byl hrad rozšířen, za třicetileté války však utrpěl velké škody. I když je dnes hrad spíše romantickou zříceninou, dochovaly se některé jeho původní části. Zajímavé je rozdělení hradu do dvou částí a jejich propojení obloukovým mostem, architektonicky neobvyklé jsou i půlkruhové obranné bašty inspirované francouzskými příklady. Rod, který vlastnil hrad nejdéle, byli Lobkovicové, kterým byl navrácen v restituci v roce 1992. Stejně jako dříve Johann Wolfgang Goethe nebo Richard Wagner můžeme dnes i my obdivovat výhled z hradní terasy do údolí Labe a na krajinu Českého středohoří. Na hradě se nachází historická expozice, pravidelně se zde konají různorodé kulturní akce a osvěžit se je možné v hradní restauraci.

Okrasná Růžová zahrada v Děčíně je místem pro milovníky květin...

Další zastávkou výletu je Děčín – město, kde se snoubí romantická krajina s množstvím památek. Dominantou města je zámek, jeden z nejstarších a nejrozlehlejších památkových objektů v republice, jehož poslední stavební úprava se uskutečnila v letech 1786-1803. Přestavěný zámek se v průběhu 19. století stal významným centrem kulturního i politického života. Díky postavení rodiny Thunů zde přivítali mnoho prominentních hostů včetně císařů, králů, následníků trůnu a umělců. Nabídka prohlídkových tras je velmi pestrá – dobu největšího rozkvětu si připomeneme okruhem „Zlatá léta děčínského zámku“, významného majitele zámku a premiéra rakouské vlády přiblíží trasa „Návštěva u knížete Františka Thuna“, s nejcennějšími částmi zámeckého komplexu nás seznámí trasa „Barokní perly zámku“, navštívit můžeme také výstavy Historické kočáry nebo Děčínské hodinárium. Nejpřitažlivějším místem celého areálu je Růžová zahrada – kombinace výjimečné barokní architektury a podmanivé krásy růží. V městské části Podmokly je možné navštívit Oblastní muzeum sídlící v bývalém loveckém zámečku, které jako jediné u nás mapuje vývoj lodní dopravy na Labi. Zajímavá je i synagoga v pseudoorientálním stylu nebo zoo umístěná v lesoparku na Pastýřské stěně, ze které se otevírá kouzelný pohled na město a Labské údolí. Zdatnější turisté mohou cestu vzhůru absolvovat formou Via Ferraty.

Více než 300 let míří do lorety v Rumburku poutníci...

Z Děčína se vypravíme do nejsevernějšího výběžku v ČR, kde nás čekají ještě dvě zastávky – Rumburk a Šluknov. V Rumburku si prohlédneme barokní klenot severních Čech – loretu – 300 let staré mariánské poutní místo sestává z loretánské kaple, ambitu a kostela sv. Vavřince. K vidění je ale mnohem více – křížová chodba, poutní kaple sv. Schodů, expozice církevního umění a historie kláštera i samotné lorety. V areálu se pořádají rovněž dětské prohlídky, večerní prohlídky, výstavy, koncerty, poutě i mše. Zajímavá je také poučná a zábavná hledačka „Rumburská procházka staletími“ – hra, seznamující s památkami města formou cesty za pokladem – s 10 zastaveními v délce necelých 2 km. Dosažení pokladu je však možné pouze v pracovní době lorety.

Šluknovský zámek - Fénix, který vstal z popela...

Naší poslední zastávkou je městečko Šluknov se zrekonstruovaným zámkem ve stylu saské renesance, který v posledních letech intenzivně slouží potřebám cestovního ruchu a kultury. Prvorepublikový prohlídkový okruh prochází většinou zámeckých prostor a je věnován poslednímu majiteli šluknovského panství - hraběti Nostitz-Rineckovi. Zámek pravidelně organizuje i dětské prohlídky nazvané „Zámek dětem“ za pomoci knižního průvodce a pastelek. Na zámku se konají četné kulturní akce a krátkodobé výstavy. Občerstvení poskytuje příjemná zámecká cukrárna a odpočinout si po náročném výletě můžete v obnoveném zámeckém parku.

Trasa výletu měří 80 km. 

Fotogalerie