To nejlepší z okolí Zámku Dukovany ve dvou dnech

Přesvědčte se, že okolí vodní nádrže Dalešice má co nabídnout nejen trampům. V pestrém dvoudenním programu si prohlédnete místní přírodní krásy, ochutnáte regionální produkty a samozřejmě nebude chybět ani prohlídka památek.
Kraj Vysočina
  • Na kole
  • Autem

Výchozím bodem je Zámek Dukovany. Zde se můžete ubytovat ve stylových pokojích a v rámci zvýhodněného balíčku je pro vás připravena také plná penze a vstupy na vybrané atraktivity. Pro absolvování výletu je nutná vlastní doprava. Vhodné je auto, motorka i kolo.

DEN 1.

První den po snídani si prohlédněte historické interiéry dukovanského zámku. Prohlídka hraběnčiných komnat s průvodcem trvá přibližně třicet minut a zavede vás mimo jiné i do freskového sálu Pantheon, kde jsou k vidění původní malby z roku 1790. Ještě než vyrazíte na okružní plavbu lodí Horácko po Dalešické přehradě, vybaví vás na zámku piknikovým košem s lokálními dobrotami a dekou. Dáte přednost obědu v zámecké zahradě a nebo třeba na palubě lodi...? Loď vyplouvá na dvouhodinový okruh z přístaviště v Kramolíně ve 13:00. Břehy přehrady jsou strmé a nejkrásnější pohled je na ně z vody. Dominantou je Wilsonova skála.

Nedaleko přístaviště (3 km) stojí historická rozhledna Babylon. Tu nechal postavit na temeni Zeleného vrchu v roce 1831 hrabě Jindřich Vilém Haugwitz pro potřeby zeměměřičů. Po 112 schodech můžete vystoupat na vyhlídku v 18 m. Empírová rozhledná a má čtyrhranný půdorys, vyšší patra jsou osmistěnná.

Pokračování výletu vás zavede do 10 km vzdáleného Dalešického pivovaru, kde se natáčel legendární film Postřižiny. Dnes zde kromě výroby zlatavého moku funguje také muzeum rakousko-uherského pivovarnictví. Po půlhodinové prohlídce expozice neřidiči jistě nevynechají ochutnávku místního piva.

Nezapomeňte se vrátit včas na večeři! Ta se podává buď v útulné restauraci Zámku Dukovany a nebo venku na terase s výhledem do anglického parku.

DEN 2.

Druhý den zamiřte do Třebíče. Bývalé okresní město je od dukovanského zámku vzdáleno 30 km. Z místních památek zapsaných na seznam UNESCO si nenechte ujít Zadní synagogu. Původní židovský svatostánek uvnitř zdobí unikátní malby a dnes slouží jako muzeum. Vystaven je tu mimo jiné i model židovského města z období před rokem 1850. Se synagogou je propojen Dům Seligmanna Bauera, kde se nachází expozice židovského bydlení.

Od synagogy je to jen pár kroků do chráněné kavárny Vrátka. Během letních měsíců nabízí příjemné posezení ve své Přírodní zahrádce, kde určitě stojí za ochutnávku židovského cukroví (certifikovaný výrobek Vysočina – regionální produkt).

Pokud vám ještě zbývají síly a nespěcháte domů, můžete se projít nahoru k bazilice sv. Prokopa. Odtud uvidíte celé centrum města jako na dlani.

Cena balíčku:
1 osoba ve dvoulůžkovém zámeckém pokoji 3.500,-
2 osoby ve dvoulůžkovém Zámeckém pokoji 5.600,-
– dostupnost závislá na volné kapacitě, rezervace možná na info@zamekdukovany.cz

Fotogalerie