Šluknovský zámek a blízké okolí

Po procházce plné vyhlídek na prohlídku zámku
Ústecký kraj
  • Na kole
  • Autem
  • Pěšky
  • Vlakem

Výšlap na vyhlídku a cestou zpět návštěva Šluknovského zámku a parku


Ještě jste nenavštívili nejsevernější město České republiky – město Šluknov a s ním spojené krásné přírodní zajímavosti a architektonické památky? Potom máme pro vás skvělý tip na výlet.

Nejsevernější město České republiky – Šluknov a jeho městské části s pohádkovými názvy: Císařský, Království, Nové Hraběcí, Rožany, Královka, Kunratice, Fukov a Harrachov, leží ve Šluknovském výběžku v chráněné krajinné oblasti Lužické hory, Labské pískovce a Národním parku České Švýcarsko, který spolu s Národním parkem Saské Švýcarsko na německé straně patří svým charakterem k nejunikátnějším místům celé Evropy.

Ve městě se dochovalo velké množství křížů a soch svatých a celá řada charakteristických staveb typických pro nejsevernější Čechy a oblast Horní Lužice v Sasku – podstávkových tkalcovských domků.

Na vyhlídku nebo na křížovou cestu

V loňském roce byla na kopci zvaném Židovský vrch (373 m.n.m.) vybudována bezbariérová vyhlídka, nabízející bezprostřední vizuální kontakt se zástavbou města, památkovou zónu Šluknov, s vazbou na samotné památky ve městě a turistické cíle. Jedním z nich je pohled na Křížový vrch s křížovou cestou, jehož součástí je dvanáct zastavení, pět kaplí a Getsemanská zahrada. Toto kouzelné místo stojí rovněž za návštěvu.

Nevynechejte prohlídku zámeckého areálu

Příjemnou procházku můžete zakončit prohlídkou zrekonstruovaného renesančního Šluknovského zámku, který je bezesporu nejvýznamnější památkou města. Zámek je po velkém požáru v roce 1986 a následném dvacetiletém chátrání opět v celé své kráse otevřen veřejnosti. Má svůj prohlídkový okruh s průvodcem, který zahrnuje téměř všechny prostory zámku, včetně zámecké půdy a dobových místností s prvorepublikovými exponáty. Navštívit můžete i rozmanité a zajímavé výstavy. V přízemních prostorách se nachází nová stylová kavárna „Caffe zámek“, která nabízí výběrovou kávu z rodinné pražírny, unikátní čaje a skvělé regionální a domácí zákusky.

Fotogalerie