Rodinný výlet po Zlínsku, který stojí za to vyzkoušet

Tento díl víkendového výletu vás zavede do zámku v Uherském Ostrohu, do zámku Lešná u Valašského Meziříčí a na poutní místo Svatý Hostýn.
Zlínský kraj
  • Autem

Zlínský kraj máme spojený s Jízdou králů ve Vlčnově a se zoologickou zahradou v Lešné u Zlína. (Sportovci možná ještě něco doplní o lyžování v Beskydech.) Jak je to ale s hrady, zámky a muzei, která tu lze navštívit? Pokud nedokážete vyjmenovat alespoň tři, je čas vyrazit na další zajímavý výlet.

První zastávka: Zámek v Uherském Ostrohu

Když minete Chřiby a u Veselí nad Moravou stočíte směr na Uherské Hradiště, prakticky okamžitě vjedete do Uherského Ostrohu. V centru tohoto malebného města na Baťově kanále objevíte zámek, který si prakticky okamžitě zamilují jak malí, tak dospělí. Zámek Uherský Ostroh byl dříve jedním z hradů, které nechal postavit Přemysl Otakar II. za účelem obrany. Jak se politická situace v Evropě pozvolna měnila, byl postupně přestavěn na renesanční zámek. Ten dnes slouží jako jakási brána do jiné dimenze. Poněkud netypicky v něm absolvujete prohlídku podzemí, které na sebe vzalo podobu unikátních pohádkových světů. Ty jsou zastoupené Křišťálovou jeskyní, Atlantidou a planetou jednorožců Lukuma. Taky záhy zjistíte, jak vypadá taková Nesmírná věž. To zní celkem zajímavě, nebo ne? A nevynechejte ani místní galerii nebo vyhlídku do dalekého okolí ze zámecké věže. Naproti zámku vyzkoušejte jak výbornou zmrzlinu, tak velmi chutnou kávu.

Druhá zastávka: Poutní místo Svatý Hostýn

Zhruba po hodině a čtvrt cesty (přes Napajedla, Holešov a Bystřici pod Hostýnem - se zajímavými zámky) si udělejte přiměřeně dlouhou mezizastávku ve Chvalčově. Nad ním se nachází Svatý Hostýn, který je nejznámějším a nejvyhledávanějším poutním místem celé Moravy. Svou popularitu si zasloužil tím, že pomohl zastavit vpád divokých Tatarů. Svůj podíl na tom měla Matka Boží s Ježíškem, která na ně seslala nadpozemské blesky. (Ještě předtím ale zachránila prchající vesničany před smrtí, když tu po dlouhých modlitbách nechala vytrysknout pramen vody, který měl schopnost umlčet žízeň i hlad.) Při výstupu věnujte pozornost i každému zastavení zdejší křížové cesty. Podle vzhledu asi nikoho dvakrát nepřekvapí, že za ní stojí Dušan Jurkovič. Komu by bylo tohle všechno ještě stále málo, v docházkové vzdálenosti si může "střihnout" rychlý výšlap na rozhlednu Hostýn.

Třetí zastávka: Zámek Lešná u Valašského Meziříčí

Nakonec, po asi čtyřiceti minutách cesty, dorazíte do Lešné u Valašského Meziříčí. (Pozor! Neplést si s Lešnou u Zlína!) Její největší chloubou je zámek, ve kterém sídlí pobočka Muzea regionu Valašsko. Prohlídka zahrnuje nádherné a bohatě zařízené zámecké interiéry, které zdobí cenné stropní fresky z období baroka, stejně jako původní nábytek hraběcí rodiny Kinských. Velkou roli tu hrálo i vzdělání. Proto se běžte s dětmi podívat i na autentickou dobovou školní třídu. Za hezkého počasí, nebo během konání nějaké zajímavé akce (jako je třeba Dostaveníčko v zámeckém parku) nevynechejte návštěvu zdejšího
parku. Už třeba proto, že jsou druhým nejcennějším příkladem na území severní Moravy. Je tedy prakticky jisté, že v něm uvidíte rostliny a stromy, jejichž výskyt u nás mnohdy nemá obdoby.

Délka dnešního výletu činí 116 km.

Fotogalerie