Putování po Středočeském kraji: Objevte Kladenský zámek a technické památky v Příbrami

Hledáte inspiraci na výlet po Středočeském kraji? V tom případě vyzkoušejte zámek Kladno a hornický skanzen v Příbrami. S mezizastávkou v Koněpruských jeskyních.
Středočeský kraj
  • Autem

Středočeský kraj se honosí úctyhodným množstvím památek. Koho by ale bavilo jezdit pořád do Brandýsa nad Labem – Staré Boleslavi a do Kutné Hory? Místo toho si vyberte méně známé památky, jejichž návštěva zaručeně rozšíří vaše dosavadní obzory. Když jsou navíc všechny z nich spojené s technikou, půjde o zajímavou zábavu, kterou si není radno odepřít.

První zastávka: Kladenský zámek

Dnešní první památka na vás čeká nedaleko Prahy. Jakmile minete legendární hradní zříceninu Okoř, zakrátko stanete před vstupem do zámku Kladno. Vzhledem k tomu, že byl jeden čas v držení břevnovsko-broumovského opatství, prohlédnete si v něm kapli sv. Vavřince, pracovnu opata a upravenou zahradu s medvědáriem. Jelikož zámek v dnešní době slouží i jako kulturní středisko, poměrně často se v něm pořádají společenské akce, koncerty a výstavy (nejen) současného umění. A když někdo dává před historií přednost technice? Tomu se určitě zalíbí důlní štola, která autenticky ilustruje práci v kladenských uhelných dolech.
Pokud se vám po prohlídce kladenského zámku ještě nechce pokračovat dál, projděte se po centru, ve kterém je Sládečkovo vlastivědné muzeum, Bachrova vila, mariánský sloup, kaple sv. Floriána, arciděkanský kostel na náměstí, Váňův kámen a Podprůhon. V nedalekých Vinařicích se pak nachází Hornický skanzen Mayrau.

Mezizastávka: Koněpruské jeskyně

Jakmile se vydáte na cestu k dnešnímu cíli, udělejte si malou pauzu v Koněprusech poblíž Berouna. Pokud se vám zdá být toto jméno trochu povědomé, je to nejspíš proto, že se v nich nachází hojně navštěvované Koněpruské jeskyně. Kromě toho, že jsou nejdelším jeskynním systémem v Čechách, který těží ze své krásné výzdoby, vás patrně překvapí, že v něm kdysi byla nelegální mincovna. Aby toho nebylo málo, jděte se podívat i na přírodní zajímavost, které nikdo neřekne jinak než Zlatý kůň. Aby byla cesta zajímavá i pro děti, dostanete se k ní po naučné stezce.

Druhá zastávka: Hornický skanzen Příbram

Jakmile se zase vrátíte do auta, během pár minut dojedete (přes Dobříš s rokokovým zámkem a nádhernou zahradou) do Hornického skanzenu v Příbrami. Ten vznikl na místě původních štol (důl Anna, důl Vojtěch a Ševčinský důl), ve kterých horníci po celém městě neúnavně těžili uran, stříbro a další druhy nerostného bohatství. Jak už tomu u technických památek bývá, řadu aktivit si vy i vaše děti vyzkoušíte na vlastní kůži. Třeba jízdu hornickým výtahem, nebo klouzání na klouzačce okolo obřího vodního kola. Určitě si nesmíte nechat ujít ani prohlídku největšího vytěženého kusu stříbra, který váží jen těžko uvěřitelných 11 kg.

Jakmile naznáte, že jste s prohlídkou skanzenu hotoví, projděte se po centru Příbrami (náměstí, zámeček Ernestinum s galerií) a nevynechejte ani poutní místo Svatou Horu s muzeem, nebo se svlažte v Aquaparku Příbram.

Délka dnešního výletu je 85 km (z Prahy o 30 km více).

 

Fotogalerie