Představujeme novinky letošní sezóny I

Také letos si některé památky připravily pro návštěvníky mnoho novinek.

  • litvinov-zamek-valdstejnu-uvod-01.jpg

Inspirace na výlety v čase po koronaviru - díl první

Nová kavárna na Šluknovském zámku

Nová stylová kavárna "Caffe zámek" v přízemních prostorech Šluknovského zámku nabízí výběrovou kávu z rodinné pražírny (až 12 druhů kávy), dále unikátní a vysoce kvalitní čaje značky "White Peony", skvělé regionální a domácí zákusky, snídaně, obědová menu a mnoho dalšího. A po nějaké sladkosti zavítejte na prohlídku zámku, výstavy nebo aspoň na procházku po zámeckém parku!

Výstava České korunovační klenoty v Letohrádku Mitrovských v Brně

Výstava prodloužena až do 28. 6. 2020.

Kromě mistrovských replik Svatováclavské koruny a renesančního žezla s jablkem představujeme také přesné repliky středověkých insignií – meče, žezla a jablka. Z dalších špičkových exponátů vybíráme: korunovační plášť, listiny, pečetě, zbraně, Řád zlatého rouna, Longinovo kopí, Pražské Jezulátko, slavnostní šaty Marie Terezie ad. A seznámíte se také s osudy 22 korunovaných panovníků od Karla IV. po Ferdinanda V.

Podzimní měsíce v letohrádku vyplní rodinná výstava Skřítci a trpaslíci a v posledním měsíci roku proběhne Retro vánoční výstava betlémů a ozdob.

Valdštejnský zámek v Litvínově představí dílo Jiřího Trnky

Navštivte výstavu Jiřího Trnky – Kniha a ilustrace. Setkáte se s ilustracemi z dětských Hrubínových či Seifertových knížek, které se staly pevnou součástí národního kulturního dědictví. Představíme i ilustrace z knih zapomenutých (mnohdy vystaveny poprvé a jistě přinesou nejedno překvapení). Další ilustrace budou rozpohybované animací - uvidíte, jak by mohly vypadat známé pohádky a příběhy, kdyby je autor zpracoval jako animované filmy. Výstava se bude věnovat i nejslavnější Trnkově dětské knize Zahrada, kterou Trnka nejen ilustroval, ale i napsal. Výlet do světa filmu zprostředkují originální filmové loutky, které budou pro účel výstavy restaurovány. Vzhledem k nastalé situaci související s pandemií koronaviru není známo přesné datum zahájení výstavy. Zpřístupněna bude po zrušení nouzového stavu, kdy bude možné opět pořádat kulturní akce. Nyní předpokládáme, že tak bude v červnu. Sledujte web www.litvinov.cz. Výstava poté bude k vidění po dobu 6 měsíců.

Hrad Ledeč nad Sázavou seznámí s vývojem sklářství v regionu

V letošním roce budou otevřeny nově opravené prostory jižního křídla hradu, kde byla po provedení restaurátorských prací odkryta původní a velmi vzácná figurální výzdoba z roku 1562 zachycující tehdejší majitele hradu.
Od června pak bude možné navštívit novou expozici zaměřující se na historický a umělecký vývoj sklářství v Posázaví a na Českomoravské vrchovině v období od 16. století až do současnosti. Výstava návštěvníky seznámí s uměním sklářských rodů působících na Vysočině, s přírodním původem sklářských materiálů a poukáže na činnost sklářských hutí i výrobky slavných osobností.

Leonardo da Vinci interaktivně na Chvalském zámku v Praze

S koncem letních prázdnin zahájíme na Chvalském zámku v Praze novou interaktivní výstavu pro děti i dospělé s názvem Leonardo - Cesta do tvořivé mysli renesančního génia Leonarda da Vinci. Prostřednictvím hravé výstavy se návštěvníci seznámí s vynálezy, uměním a vědeckou prací Leonarda da Vinci. Těšit se můžete na tzv. Leonardium, otevřený prostor pro tvoření a vynalézání, vybavený širokým sortimentem materiálů. Výstava podporuje rozvoj pozorovacích, tvořivých a inženýrských dovedností, které byly základem Leonardova génia.

×
Newsletter