Představujeme novinky letošní sezóny III

Také letos si některé památky připravily pro návštěvníky mnoho novinek.
Hlavní město Praha
Středočeský kraj
Jihočeský kraj
Plzeňský kraj
Karlovarský kraj
Ústecký kraj
Liberecký kraj
Královéhradecký kraj
Pardubický kraj
Olomoucký kraj
Moravskoslezský kraj
Jihomoravský kraj
Zlínský kraj
Kraj Vysočina
  • Na kole
  • Autem
  • Pěšky
  • Vlakem

Inspirace na výlety v čase po koronaviru - díl třetí

Je libo bezbariérový přístup, nebo šifrovací hru? Ani letos neusnuly české hrady, zámky a muzea na vavřínech. Místo zaslouženého volna si pro vás připravily spoustu nových aktivit, které si tentokrát užijí i ti, pro které byly jejich dveře do dnešních dnů zavřené.


Koronavirová krize? Ideální čas k promýšlení výletů.

Sedět doma bez možnosti vyjít ven je občas trochu nuda. Možná ale stačí vypnout televizi a začít přemýšlet o tom, kam se (poté, až to skončí) pojedete podívat. K tomu vám skvěle poslouží naše sekce "Tipy na výlet", ve které najdete všechny zajímavé novinky. V dnešním dílu našeho seriálu se podíváme na to, co si pro vás připravili na zámku v Blansku, zámek Slavkov – Austerlitz, zámek Lešná u Valašského Meziříčí, zámek Hradiště v Blovicích a v neposlední řadě i hrad Seeberg. Tak jdeme na to!


Na den tajným agentem? Na zámku Blansko žádný problém

Vždycky vás přitahovala kariéra tajného agenta, který se v přítmí plíží po schodech? Pokud ano, v tom případě byste měli co nejdříve zavítat do zámku v Blansku. Ten si pro vás připravil zábavnou šifrovací hru, která kopíruje okruh stávající expozice litiny. Jediné, co pro vaše zapojení potřebujete (kromě vstupenky) je vlastní chytrý telefon (s dostatkem volných dat), do kterého si nainstalujete QR čtečku. Vzhledem k tématu je tato aktivita vhodná pro rodiče s dětmi od 14 let.
Zkrátka v Blansku ale nepřijdou ani rodiče těch nejmenších. Pro ty je v zámeckém parku nachystaná hra Litinový sen. Stejně jako v předchozím případě je nutné mít při ruce chytrý telefon s instalovanou čtečkou a dostatkem volných dat, díky kterým budete mít přístup k doprovodné stránce "Skryté příběhy". Tak už na nic nečekejte a přijeďte se při nejbližší příležitosti podívat.


Zámek Slavkov – Austerlitz se nově otevírá lidem s omezením pohybu

Všimli jste si, kolik je na hradech a zámcích schodů? V tom případě si asi umíte představit, kolik problémů dokážou způsobit babičkám, dědečkům a lidem, kteří používají invalidní vozík. Z toho důvodu se často na památky vůbec nepřijedou podívat a místo toho sedí celé dny doma.
V zámku Slavkov-Austerlitz to moc dobře vědí. Proto se rozhodli, že vám jako jedni z prvních nadělí plně funkční výtah, který lze používat už od začátku turistické sezóny 2020.
Když už ve Slavkově budete, nikam nespěchejte a prohlédněte si i některý z nových vycházkových okruhů. Ty vás provedou takřka celým městem. Díky nim získáte skvělé tipy na místa, kde si zasportovat, nebo kde si koupit něco dobrého. Všechny důležité informace o okruzích získáte v Infocentru.

Černá kuchyně, či ukázkový porcelán? Hrad Seeberg má vše!

Hrad Seeberg v Karlovarském kraji letos oslavuje 30 let fungování muzea. Při této příležitosti to vzal pěkně "od podlahy" a svým návštěvníkům připravil několik nových, a tak trochu protichůdných, expozic. Moderní hospodyňky a šéfkuchaři si určitě rádi prohlédnou autentickou černou kuchyni. Milovníkům kaváren se zase bude zamlouvat nová výstava s názvem "Ze života porcelánového šálku". Kromě krásných kousků se jim v ní představí i historie výroby porcelánu, která je s tímto regionem neodmyslitelně spojená.


Zábavné dostaveníčko v kostýmech na zámku Lešná

Pokud vás baví historické kostýmy a chtěli byste se alespoň na chvíli přenést do časů galantních kavalírů a princezen, nenechte si ujít "Dostaveníčko v zámeckém parku" (15., 29. 7; 12., 26. 8.), které pro vás chystá zámek Lešná u Valašského Meziříčí ve Zlínském kraji. Jeho součástí budou i kostýmované prohlídky, během kterých se podíváte do krásných interiérů zámku. V průběhu obou prázdninových měsíců se můžete s dětmi zapojit i do Zámeckého letního dobrodružství, během kterého si užijete spoustu akční zábavy.


Zpřístupnění nejstarších prostor zámku Hradiště v Blovicích

Na zámku Hradiště v Blovicích, kde sídlí Muzeum jižního Plzeňska, v letošní sezóně zpřístupní svou nejstarší část - zámecké sklepení pod východním křídlem památky. Proto se po příchodu na pokladnu nezapomeňte zeptat po vstupenkách na prohlídku tohoto zbrusu nového návštěvnického okruhu. Bude to stát za to - však uvidíte sami!

 

Fotogalerie