Představujeme novinky letošní sezóny II

Také letos si některé památky připravily pro návštěvníky mnoho novinek.

  • klasterec-teaser.jpg

Inspirace na výlety v čase po koronaviru - díl druhý

Zámecké sklepení v Klášterci nad Ohří

Od 8. 5. představíme "okruh atraktivit" v novém kabátě. Interaktivní prohlídka zámeckého sklepení s expozicí středověku a hrdelního práva města Klášterce představí život v klášteře, ve městě, na vsi i na hradě. Zámecké vězení a hladomorna odhalí historii soudnictví a hrdelního práva městečka Klášterec. Prohlídkový okruh plný zábavy, ale i poučení je umístěný ve sklepních prostorách jižního křídla zámku.  

Hrad Valdštejn za Valdštejnů

Od 20. 6. do konce října se na hradě uskuteční výstava Hrad Valdštejn za Valdštejnů - k příležitosti celorepublikové připomínky rodu Valdštejnů se zaměřením na jejich odkaz na jednom z nejstarších hradů Českého ráje. Od konce jara do podzimu se na hradě bude konat množství kulturních akcí – např. hudebně-literární pořad „Ďábel Valdštejn“ a „Pád Albrechta z Valdštejna“ (24. 5. a 17. 10.), dále Noční kostýmované prohlídky aneb Valdštejnové zpátky na Valdštejně (3. 7., 8. 7., 22. 7., 5. 8., 19. 8.), oslava rodu Valdštejnů během Valdštejnského historického víkendu s bohatým programem (15. – 16. 8.), během Dnů evropského dědictví hudebně pak literární pořad Valdštejn slova a hudby (12. 9.) a další.

Hrad a zámek Staré Hrady představí historii piva a pivovarnictví

Na výlet pro děti i dospělé – celoročně a za každého počasí. Novinkou roku 2020 je Dračí ledové království a safíroví draci, které můžete navštívit společně s mnoha dalšími obry, vodníky, čertíky a draky a to v prohlídkovém okruhu Zámecké pohádkové sklepení. Na Hradní pohádkové půdě vás čeká lekce čarodějného létání na koštěti, a kromě čarodějnic a skřítků, i strážci velkého dračího pokladu - Obří rubínoví draci. Nejnovějším pohádkovým okruhem je Zdravosvět a Dračí království s veselými skřítky ovocňáky, saláťáky a dračí zuboopravnou. Uvidíte tu i spoustu draků a nakonec navštívíte Dračí královskou komnatu, kde vládne samo Jeho Veličenstvo, dračí král Rozumbraďák XVI. Pro dospělé je po celý rok připravena prohlídka hradu a zámku s unikátními expozicemi z dob habsburské monarchie v prohlídkovém okruhu Jak se žilo za císaře pána Františka Josefa I. Další novinkou letošního roku je prohlídkový okruh věnovaný historii piva a pivovarnictví – Pivo – poklad Čechů.

Zámek Svijany zve na dětské aktivity

V průběhu měsíce května se na zámku zabydlí skřítek Chmelík. Postupně se objeví i na zámeckém webu, facebooku, plakátech a letácích a některé jeho neplechy budou děti napravovat při dětských prohlídkách. Chmelík je velmi plachý, proto ho zatím uvidíte jen v kreslené podobě jejíž autorkou je Kristýna Kolenská, jeho příbytek si ale budete moci prohlédnout během prohlídky zámku v zámeckém sklepení.
V novém hávu se představí velmi oblíbené Dětské prohlídky, které malé děti zábavnou formou seznamují s historií zámku, dobou bronzovou i lázeňstvím. Na děti čeká nejen nová zámecká postava, která je expozicemi provede, ale také celá řada nových zapeklitých úkolů a rébusů, které je třeba vyřešit.
Vzhledem k velké oblibě Zámecké hry Arcana se Zámek Svijany rozhodl od června 2020 přijít s další formou této hry – Putovní hrou Arcana. Putovní Arcana je určena pro rodiny s malými dětmi od 5 let a je zasazena do okolí zámku (okruh je dlouhý cca 1,8 km). Hráči nosí s sebou speciální batoh. Po cestě děti za pomoci rodičů řeší řadu úloh a rébusů, při jejichž plnění využívají jak obsah batohu, tak předměty z okolí. Hra podporuje rozvoj kreativity, samostatnosti i kooperace.

Zrestaurovaná freska zámecké kaple v Kravařích

Po roční přestávce si návštěvníci opět prohlédnou zámeckou kapli archanděla Michaela s monumentální nástropní freskou Nanebevzetí Panny Marie, která procházela v loňském roce celkovým restaurováním. Prohlídkový okruh dále prochází zámeckým muzeem s expozicemi Pravěk, Alchymistická dílna, Baroko, Došková chaloupka nebo Hospodářská a hospodyňská škola.

Starý Czerninský zámek Chudenice a okruh Tvrz

Připravili jsme druhou prohlídkovou trasu nazvanou Tvrz Chudenice a život na tvrzi. Věnuje se nejstarší části našeho zámku, tedy prostorám původní tvrze. Prochází se jedinou dochovanou obrannou baštou tvrze s expozicí obytného prostoru pána tvrze, dále kuchyní, potravinovým sklepem se zbytky původního točitého schodiště do kuchyně. Návštěvníci uvidí také původní bránu tvrze se zbytky želez od padacího mostu a dochované gotické střílny. Dále zázemí obyvatel tvrze a sklepy s expozicí útrpného práva. První prohlídková trasa zahrnuje zámecké pokoje a salonky s původním vybavením.

×
Newsletter