Představujeme novinky letošní sezóny II

Také letos si některé památky připravily pro návštěvníky mnoho novinek.
Hlavní město Praha
Středočeský kraj
Jihočeský kraj
Plzeňský kraj
Karlovarský kraj
Ústecký kraj
Liberecký kraj
Královéhradecký kraj
Pardubický kraj
Olomoucký kraj
Moravskoslezský kraj
Jihomoravský kraj
Zlínský kraj
Kraj Vysočina
  • Na kole
  • Autem
  • Pěšky
  • Vlakem

Inspirace na výlety v čase po koronaviru - díl druhý

Zámecké sklepení v Klášterci nad Ohří

Od 8. 5. představíme "okruh atraktivit" v novém kabátě. Interaktivní prohlídka zámeckého sklepení s expozicí středověku a hrdelního práva města Klášterce představí život v klášteře, ve městě, na vsi i na hradě. Zámecké vězení a hladomorna odhalí historii soudnictví a hrdelního práva městečka Klášterec. Prohlídkový okruh plný zábavy, ale i poučení je umístěný ve sklepních prostorách jižního křídla zámku.  

Hrad Valdštejn za Valdštejnů

Od 20. 6. do konce října se na hradě uskuteční výstava Hrad Valdštejn za Valdštejnů - k příležitosti celorepublikové připomínky rodu Valdštejnů se zaměřením na jejich odkaz na jednom z nejstarších hradů Českého ráje. Od konce jara do podzimu se na hradě bude konat množství kulturních akcí – např. hudebně-literární pořad „Ďábel Valdštejn“ a „Pád Albrechta z Valdštejna“ (24. 5. a 17. 10.), dále Noční kostýmované prohlídky aneb Valdštejnové zpátky na Valdštejně (3. 7., 8. 7., 22. 7., 5. 8., 19. 8.), oslava rodu Valdštejnů během Valdštejnského historického víkendu s bohatým programem (15. – 16. 8.), během Dnů evropského dědictví hudebně pak literární pořad Valdštejn slova a hudby (12. 9.) a další.

Hrad a zámek Staré Hrady představí historii piva a pivovarnictví

Na výlet pro děti i dospělé – celoročně a za každého počasí. Novinkou roku 2020 je Dračí ledové království a safíroví draci, které můžete navštívit společně s mnoha dalšími obry, vodníky, čertíky a draky a to v prohlídkovém okruhu Zámecké pohádkové sklepení. Na Hradní pohádkové půdě vás čeká lekce čarodějného létání na koštěti, a kromě čarodějnic a skřítků, i strážci velkého dračího pokladu - Obří rubínoví draci. Nejnovějším pohádkovým okruhem je Zdravosvět a Dračí království s veselými skřítky ovocňáky, saláťáky a dračí zuboopravnou. Uvidíte tu i spoustu draků a nakonec navštívíte Dračí královskou komnatu, kde vládne samo Jeho Veličenstvo, dračí král Rozumbraďák XVI. Pro dospělé je po celý rok připravena prohlídka hradu a zámku s unikátními expozicemi z dob habsburské monarchie v prohlídkovém okruhu Jak se žilo za císaře pána Františka Josefa I. Další novinkou letošního roku je prohlídkový okruh věnovaný historii piva a pivovarnictví – Pivo – poklad Čechů.

Zámek Svijany zve na dětské aktivity

V průběhu měsíce května se na zámku zabydlí skřítek Chmelík. Postupně se objeví i na zámeckém webu, facebooku, plakátech a letácích a některé jeho neplechy budou děti napravovat při dětských prohlídkách. Chmelík je velmi plachý, proto ho zatím uvidíte jen v kreslené podobě jejíž autorkou je Kristýna Kolenská, jeho příbytek si ale budete moci prohlédnout během prohlídky zámku v zámeckém sklepení.
V novém hávu se představí velmi oblíbené Dětské prohlídky, které malé děti zábavnou formou seznamují s historií zámku, dobou bronzovou i lázeňstvím. Na děti čeká nejen nová zámecká postava, která je expozicemi provede, ale také celá řada nových zapeklitých úkolů a rébusů, které je třeba vyřešit.
Vzhledem k velké oblibě Zámecké hry Arcana se Zámek Svijany rozhodl od června 2020 přijít s další formou této hry – Putovní hrou Arcana. Putovní Arcana je určena pro rodiny s malými dětmi od 5 let a je zasazena do okolí zámku (okruh je dlouhý cca 1,8 km). Hráči nosí s sebou speciální batoh. Po cestě děti za pomoci rodičů řeší řadu úloh a rébusů, při jejichž plnění využívají jak obsah batohu, tak předměty z okolí. Hra podporuje rozvoj kreativity, samostatnosti i kooperace.

Zrestaurovaná freska zámecké kaple v Kravařích

Po roční přestávce si návštěvníci opět prohlédnou zámeckou kapli archanděla Michaela s monumentální nástropní freskou Nanebevzetí Panny Marie, která procházela v loňském roce celkovým restaurováním. Prohlídkový okruh dále prochází zámeckým muzeem s expozicemi Pravěk, Alchymistická dílna, Baroko, Došková chaloupka nebo Hospodářská a hospodyňská škola.

Starý Czerninský zámek Chudenice a okruh Tvrz

Připravili jsme druhou prohlídkovou trasu nazvanou Tvrz Chudenice a život na tvrzi. Věnuje se nejstarší části našeho zámku, tedy prostorám původní tvrze. Prochází se jedinou dochovanou obrannou baštou tvrze s expozicí obytného prostoru pána tvrze, dále kuchyní, potravinovým sklepem se zbytky původního točitého schodiště do kuchyně. Návštěvníci uvidí také původní bránu tvrze se zbytky želez od padacího mostu a dochované gotické střílny. Dále zázemí obyvatel tvrze a sklepy s expozicí útrpného práva. První prohlídková trasa zahrnuje zámecké pokoje a salonky s původním vybavením.

Fotogalerie