Představujeme novinky letošní sezóny I

Také letos si některé památky připravily pro návštěvníky mnoho novinek.
Hlavní město Praha
Středočeský kraj
Jihočeský kraj
Plzeňský kraj
Karlovarský kraj
Ústecký kraj
Liberecký kraj
Královéhradecký kraj
Pardubický kraj
Olomoucký kraj
Moravskoslezský kraj
Jihomoravský kraj
Zlínský kraj
Kraj Vysočina
  • Na kole
  • Autem
  • Pěšky
  • Vlakem

Inspirace na výlety v čase po koronaviru - díl první

Nová kavárna na Šluknovském zámku

Nová stylová kavárna "Caffe zámek" v přízemních prostorech Šluknovského zámku nabízí výběrovou kávu z rodinné pražírny (až 12 druhů kávy), dále unikátní a vysoce kvalitní čaje značky "White Peony", skvělé regionální a domácí zákusky, snídaně, obědová menu a mnoho dalšího. A po nějaké sladkosti zavítejte na prohlídku zámku, výstavy nebo aspoň na procházku po zámeckém parku!

Výstava České korunovační klenoty v Letohrádku Mitrovských v Brně

Výstava prodloužena až do 28. 6. 2020.

Kromě mistrovských replik Svatováclavské koruny a renesančního žezla s jablkem představujeme také přesné repliky středověkých insignií – meče, žezla a jablka. Z dalších špičkových exponátů vybíráme: korunovační plášť, listiny, pečetě, zbraně, Řád zlatého rouna, Longinovo kopí, Pražské Jezulátko, slavnostní šaty Marie Terezie ad. A seznámíte se také s osudy 22 korunovaných panovníků od Karla IV. po Ferdinanda V.

Podzimní měsíce v letohrádku vyplní rodinná výstava Skřítci a trpaslíci a v posledním měsíci roku proběhne Retro vánoční výstava betlémů a ozdob.

Valdštejnský zámek v Litvínově představí dílo Jiřího Trnky

Navštivte výstavu Jiřího Trnky – Kniha a ilustrace. Setkáte se s ilustracemi z dětských Hrubínových či Seifertových knížek, které se staly pevnou součástí národního kulturního dědictví. Představíme i ilustrace z knih zapomenutých (mnohdy vystaveny poprvé a jistě přinesou nejedno překvapení). Další ilustrace budou rozpohybované animací - uvidíte, jak by mohly vypadat známé pohádky a příběhy, kdyby je autor zpracoval jako animované filmy. Výstava se bude věnovat i nejslavnější Trnkově dětské knize Zahrada, kterou Trnka nejen ilustroval, ale i napsal. Výlet do světa filmu zprostředkují originální filmové loutky, které budou pro účel výstavy restaurovány. Vzhledem k nastalé situaci související s pandemií koronaviru není známo přesné datum zahájení výstavy. Zpřístupněna bude po zrušení nouzového stavu, kdy bude možné opět pořádat kulturní akce. Nyní předpokládáme, že tak bude v červnu. Sledujte web www.litvinov.cz. Výstava poté bude k vidění po dobu 6 měsíců.

Hrad Ledeč nad Sázavou seznámí s vývojem sklářství v regionu

V letošním roce budou otevřeny nově opravené prostory jižního křídla hradu, kde byla po provedení restaurátorských prací odkryta původní a velmi vzácná figurální výzdoba z roku 1562 zachycující tehdejší majitele hradu.
Od června pak bude možné navštívit novou expozici zaměřující se na historický a umělecký vývoj sklářství v Posázaví a na Českomoravské vrchovině v období od 16. století až do současnosti. Výstava návštěvníky seznámí s uměním sklářských rodů působících na Vysočině, s přírodním původem sklářských materiálů a poukáže na činnost sklářských hutí i výrobky slavných osobností.

Leonardo da Vinci interaktivně na Chvalském zámku v Praze

S koncem letních prázdnin zahájíme na Chvalském zámku v Praze novou interaktivní výstavu pro děti i dospělé s názvem Leonardo - Cesta do tvořivé mysli renesančního génia Leonarda da Vinci. Prostřednictvím hravé výstavy se návštěvníci seznámí s vynálezy, uměním a vědeckou prací Leonarda da Vinci. Těšit se můžete na tzv. Leonardium, otevřený prostor pro tvoření a vynalézání, vybavený širokým sortimentem materiálů. Výstava podporuje rozvoj pozorovacích, tvořivých a inženýrských dovedností, které byly základem Leonardova génia.

Fotogalerie