Podzimní výlet Olomouckým krajem pro milovníky hradů, zámků a techniky

Dnešní výlet po Olomoucku vás zavede k hradu Helfštýn, do zámku v Přerově a do Pevnosti poznání v Olomouci, kde na vás čeká bonusové zastavení ve Vlastivědném muzeu.
Olomoucký kraj
  • Na kole
  • Autem
  • Vlakem

Cílem výletů po Olomouckém kraji nemusí být jen metropole se sloupem Nejsvětější Trojice, který je na seznamu UNESCO a olomoucký orloj, konkurující tomu pražskému. Úplně klidně můžete vsadit na prohlídku nějakého hradu nebo zámku. Jestli žádný neznáte, rádi vám to pomůžeme napravit!

První zastávka: Hrad Helfštýn

Naší první zastávkou je Týn nad Bečvou, nad kterým se nachází rozsáhlý komplex hradu Helfštýn (největší na Moravě). Dříve šlo o menší hrádek z přelomu 13. a 14. století. Zásadní stavební práce na něm ale proběhly asi o sto let později, kdy si ho vzal "do parády" rod Kravařů a přestavěl ho na gotickou pevnost. Vzhledem k jeho velikosti a strategické poloze se o něj později (úspěšně) ucházeli i páni z Pernštejna a Dietrichsteini. Jak už tomu ale bývá, hrad začal po časech své největší slávy chátrat. Naštěstí se ho podařilo zachránit rozsáhlou rekonstrukcí z 20. století (další práce byly dokončeny až letos).

Kromě prohlídek paláce lze na Helfštýně navštívit i expozice archeologie, historické mincovny a uměleckého kovářství. To má na hradě dlouholetou tradici, a tak se lze zúčastnit i tematických akcí, jako je Noční kování, Kovářské fórum nebo Hefaiston. Zájemcům, kteří příliš nespěchají a nebojí se výšek, doporučujeme před odjezdem vystoupat na vyhlídkovou věž, nebo vyzkoušet zážitkový program v nedalekém lanovém bludišti Helfštýn.

Druhá zastávka: Zámek v Přerově

Druhým bodem dnešního programu je zámek Přerov, ve kterém sídlí Muzeum Komenského. Původně to byl gotický hrad ze 13. století, postupně přestavěný do podoby renesančního zámku. O to se zasadil už dnes jednou zmíněný rod Pernštejnů. Trvale se na něm ale usadil až Karel starší ze Žerotína. V pozdějších letech byla na zámku škola, a dokonce i vězení.

Dnes na zámku sice neuvidíte žádné historické (šlechtické) interiéry, zato si prohlédnete spoustu tematických sbírek. V suterénu nahlédnete do nejstarší historie Přerovska, která je doprovázená rekonstrukcemi a archeologickými nálezy. Dále se podíváte do dobových školních tříd - ze 17. století, z doby Rakouska - Uherska, z 1. republiky, nebo z 50. let, do památníku Jana Amose Komenského nebo do národopisné expozice Hané a Záhoří, kde se seznámíte s tradicemi a s bohatě zdobenými lidovými kroji. Za pokoření dozajista stojí i vyhlídková věž.

Třetí zastávka: Pevnost poznání v Olomouci

Jakmile nasednete do auta, brzy se dostanete do historického centra Olomouce, ze kterého to je, co by kamenem dohodil, do Pevnosti poznání. Ačkoliv sídlí v hezky zrekonstruovaných historických prostorách vojenského skladu, jejím hlavním cílem je zábavnou a interaktivní formou vzdělávat jak děti, tak dospělé. (Jde totiž o muzeum vědy Univerzity Palackého).

Kromě toho, že se seznámíte s klíčovými okamžiky historie města (například z doby panování Marie Terezie), tak v další expozici nahlédnete i do života hmyzu a proniknete do tajů lidského těla. Pokud máte dobrodružnou povahu, vyzkoušíte si na vlastní kůži gyroskop nebo si pohrajete s obří kuličkovou dráhou.

Bonusový tip: Klášter klarisek v Olomouci

V případě, že byste si chtěli dnešní výlet ještě trochu prodloužit, zhruba po patnácti minutách chůze dorazíte k bývalému klášteru klarisek, ve kterém působí Vlastivědné muzeum Olomouc. Kromě stálých expozic, které se orientují na přírodu a historii Olomoucka se v něm podíváte do galerie osobností Olomouckého kraje. Během roku jsou v muzeu k vidění i další krátkodobé výstavy. Mezi ty nejvýraznější se v letošním roce zařadí putovní výstava České korunovační klenoty na dosah – Osudy 22 korunovaných panovníků, která odstartuje 15. října a potrvá až do konce ledna 2021.

Na dnešním výletě najede pouhých 43 km.

 

Fotogalerie