Olomouckem po okolí krajského města

Z půvabné Olomouce přes Čechy pod Kosířem do Náměště na Hané.
Olomoucký kraj
  • Na kole
  • Autem

V dalším tipu na cestování po památkách naší vlasti zavítáme do Olomouckého kraje. Začneme v bývalém pevnostním městě plném skvostných barokních památek – v Olomouci.

Do pevnosti za poznáním a zábavou...

V první řadě nás čeká doslova interaktivní prohlídka muzea vědy umístěného v Pevnosti poznání, která nás poučí i pobaví zároveň. Popularizační univerzitní centrum se nachází v historicky výjimečné budově vojenského skladu z 19. století. Snad nás všechny ty vstřebané vědomosti a zážitky příliš neunaví, a dobře zvládneme procházku historickým centrem Olomouce s množstvím klášterů, kostelů, paláců a kašen.

Opomenout nemůžeme ani 35 metrů vysoký unikátní sloup Nejsvětější trojice zapsaný (stejně jako soubor barokních kašen) na prestižní seznam UNESCO. Jedná se o okázalou oslavu katolické církve a víry, částečně vyvolanou pocitem vděčnosti za ukončení moru v letech 1714-16.

Navštívíme oceněnou expozici Příroda Olomouckého kraje...

Kroky nás zavedou také do bývalého kláštera klarisek, ve kterém dnes sídlí Vlastivědné muzeum se zajímavými stálými expozicemi zaměřenými jak na historii, tak na přírodu. Muzeum v průběhu roku pořádá několik krátkodobých výstav, které ještě rozšiřují pestrou nabídku expozic. Nejhonosnějším prostorem muzea je bývalý klášterní kostel, který se dnes využívá právě k výstavním účelům.

Čechy pod Kosířem = malíř Josef Mánes

Z Olomouce se vydáme po stopách předního českého malíře 19. století – Josefa Mánesa. Na klasicistním zámku v Čechách pod Kosířem, kde působil ve službách hraběcí rodiny Silva-Tarouca, je v hlavní prohlídkové trase vystaveno mnoho jeho působivých děl. S odjezdem určitě nepospíchejte a udělejte si čas na procházku anglickým parkem s romantickými stavbami, rybníkem a vzácnými stromy. V obci se nachází také 2 zajímavá muzea a na Velkém Kosíři rozhledna.

Ještě se nám nechce domů, tak prozkoumáme blízké okolí...

V okolí doporučujeme navštívit malé lázně Slatinice se sirnými minerálními prameny, pozůstatek tvrze – Černou věž – v Drahanovicích nebo malebný klasicistní zámek francouzského typu v Náměšti na Hané s naprosto výjimečnými interiéry a sbírkou kočárů olomouckých arcibiskupů. Navštivte Olomouc a okolí – určitě nebudete litovat!

Celková délka trasy činí 29 km, takže ji můžete zvládnout i na kole. Haná - to je téměř placka, tak se vám pošlape jedna báseň!

Fotogalerie