Okolím zámku Dukovany v sedle (elektro)kola

Po památkách do přírodní rezervace.
Jihomoravský kraj
Kraj Vysočina
  • Na kole
  • Pěšky

Moravská Vysočina – to jsou louky, lesy, pole a remízky…

ale také vesnice a městečka, z nichž mnohé nabízejí návštěvníkům důvod alespoň k zastávce při (cyklo) výletu. My se dnes vypravíme na samou hranici Kraje Vysočina s krajem Jihomoravským, naším prvním cílem je malebný zámek Dukovany.

Letní sídlo, které sdílí svůj název s nedalekou jadernou elektrárnou, si nechala v roce 1790 vystavět hraběnka Marie Brigita Canal. Klasicistní zámeček prošel v posledních letech díky novému majiteli rozsáhlou rekonstrukcí. Největší místní chloubou jsou dva freskové sály, které spolu s komnatami paní hraběnky můžete navštívit v rámci prohlídky s průvodcem. Historické salony jsou stejně jako zbytek zámku, kde celoročně funguje stylová restaurace a hotel, charakteristické svou útulností a vkusným zařízením. Zámek je skvělým místem na víkendový pobyt ve dvou i s rodinou a ideálním výchozím bodem pro objevování okolí.

A teď už hurá na výlet. Přímo na dukovanském zámku si lze zapůjčit elektrokola, která v místní zvlněné krajině ocení i méně zdatní cyklisté. Půldenní odpočinkový okruh nás nejprve zavede do Moravského Krumlova (doporučujeme méně frekventovanou trasu přes Dolní Dubňany). Zde neopomeneme návštěvu rozsáhlého renesanční zámku, jehož historie sahá až do 13. století. V minulosti byl majetkem valtické větve rodu Lichtenštejnů a později Kinských. Dnes je zde umístěna expozice českého a středoevropského umění ze sbírky Jana a Medy Mládkových.

Dále se vydáme na sever. Přes řeku Jihlavu a Biskoupky zamíříme do Oslavan. I tady se nabízí návštěva zámku, rovněž vystavěného v renesančním slohu. Můžeme se občerstvit v zámeckém pivovaru a nebo zamířit do zdejšího muzea hornictví a energetiky. S těžbou černého uhlí je spjata i další oslavanská architektonická zajímavost – těžební věž Kukla. Kromě jedinečného výhledu láká tato památka z roku 1913 návštěvníky i vystavenými historickými fotografiemi a technickými exponáty. Odvážlivci mohou z terasy sjet lanovkou ve výšce 11 m do volného prostoru.

Je čas opět šlápnout do pedálů. Čeká nás stoupání směr Mohelno. Opět se vracíme k řece Jihlavě, v jejímž meandru se zde ve svahu rozkládá Mohelenská hadcová step. Díky hadci, vyvřelé hornině s vysokým obsahem hořčíku, která se extrémně přehřívá, je v této oblasti teplé a suché mikroklima. Tyto podmínky svědčí celé řadě rostlinných a živočišných druhů. A při procházce po místní naučné stezce se pokocháme i pohledy na údolí s přehradní nádrží a chladícími věžemi jaderné elektrárny.

Z Mohelna je to zpět na zámek do Dukovan pouhých 5 kilometrů. Po návratu z projížďky si dopřejeme zasloužené osvěžení pod staletou lípou, která dává stín terase zámecké restaurace. A nezapomene naplánovat zítřejší výlet. Třeba do Dalešic...?

Délka trasy: 48 km

Fotogalerie