Na zámek do Žďáru n. Sázavou za zábavou

Výlet pro všechny generace
Kraj Vysočina
  • Na kole
  • Autem
  • Pěšky
  • Vlakem

Zábava pro celou rodinu ve Žďáru n. Sázavou

Zámek Žďár nad Sázavou, bývalý cisterciácký klášter ze 13. století, je ideálním místem pro pohodový rodinný výlet. Náš překvapivě rozlehlý areál spravovaný rodinou Kinských, kde se propojuje živá příroda se živou kulturou, totiž nabízí tolik aktivit, že na ně návštěvníkům většinou nestačí ani celý den. Skvostem mezi muzei je multimediální Muzeum nové generace, držitel řady ocenění (např. Oceněno rodiči, 2. místo v kategorii Nejlepší muzea v ČR portálu TripAdvisor atd.). Máme celoročně otevřeno a každý měsíc se u nás něco děje. Rodiny s dětmi oceňují bezpečný prostor, bezbariérový přístup, možnost vstupu s pejsky, herní koutek, kavárnu, dárkový obchůdek, ale především přátelské prostředí, originální zážitkové programy a přírodu za humny.

Muzeum nové generace

Muzeum nové generace je muzeum v autentickém prostředí, které návštěvníky prostě baví. Rodinám nabízíme vstup do jiného světa. Rozhovor středověkého mnicha a holčičky ze současnosti nebo hra stínů, hudby a animovaných příběhů přenese malé i velké návštěvníky do období mezi 13. a 18. stoletím. Dotýkat se a vnímat všemi smysly je u nás povoleno! Vzít s sebou návštěvníci mohou také kočárek, pejska nebo své přátele ze zahraničí, audioprůvodce je totiž nastaven na 5 jazyků.
Muzeum nové generace však není jenom muzeum, je to klíč k pochopení toho, co návštěvníci zažijí při další prohlídce zámku (například s průvodcem při prohlídce Po stopách Santiniho), Zelené hory a okolí. Muzeum nové generace je tak jediným muzeem, jehož cílem je vyhnat návštěvníka z muzea ven.

Prohlídka Po stopách Santiniho

Navštivte nejzajímavější místa bývalého cisterciáckého kláštera – nynějšího zámku, která jsou spojena s výjimečným architektem Janem Blažejem Santini-Aichelem. Seznámíte se se životem v cisterciáckém řádu, vstoupíte do osobního sídla opata – prelatury, kde můžete obdivovat rozsáhlou nástropní malbu z 18. století, která dosud nemusela být restaurována, navštívíte baziliku minor Nanebevzetí Panny Marie a sv. Mikuláše s 2. nejdelší chrámovou lodí na Moravě, zavítáte do obydlí mnichů – konventu, nahlédnete do studniční kaple a objevíte původní sádky ze 13. století.

Expozice v areálu na zámku

Kromě Muzea nové generace a prohlídek Po stopách Santiniho můžete navštívit také stálou expozici se sbírek Národní galerie. Umění baroka obsahuje vybraný soubor děl Karla Škréty, Petr Brandla, Jana Matyáše Bernarda Brauna a dalších. Mimo jiné je v areálu přístupná i rodinná galerie mapující historii rodu Kinských, současných majitelů zámku, v obrazech a dobových fotografiích.

Zelená hora a naučná stezka

Přímo nad zámkem se tyčí skvost Santiniho architektury, poutní kostel na Zelené hoře. Vybízí tak k procházce po naučné stezce, která je dlouhá asi 2,6 km a poskytuje výhled na Zelenou horu i náš zámek, vede krásnou přírodou kolem Konventského rybníka. Druhá naučná stezka je dlouhá 2,1 km a poskytuje procházku po méně známých Santiniho místech, které historicky patřily k zámku. Jsou to Hospodářský dvůr Lyra a Dolní hřbitov. Vaše cesta povede kolem našeho Bránského rybníka. Kromě pěší turistiky kolem zámku vede mnoho cyklistických tras, mapy pro cyklisty včetně tipů jsou k dostání na recepci Muzea nové generace, kde se nachází zároveň i turistické informační centrum.

Fotogalerie