Na Slezskoostravský hrad za kulturou i dvouhlavou saní

Slezskoostravský hrad, ležící u soutoku řek Lučiny a Ostravice ve Slezské Ostravě, působí velmi nenápadně. O to více možná překvapí tím, kolik kulturních a společenských akcí se zde v průběhu celého roku koná. Začínající letní sezóna však láká k návštěvě nejenom fanoušky hudby a divadla.

Moravskoslezský kraj
  • Ostrava
  • Dolní Vítkovice
  • Autem
  • Na kole
  • Pěšky
  • Vlakem

O historii hradu, jeho pohnutém osudu i současnosti, se dozvíte na komentovaných prohlídkách nebo z Průvodce do kapsy, který je k dispozici ke stažení na webu hradu. Zhlédnout na hradě můžete mučírnu, zbrojnici, hradní kovárnu, kde bývá dokonce k vidění i opravdový kovář, ve věži jsou dočasné výstavy a expozice. Do 30. září 2022 například výstava Obrazy a sochy Oldřicha Haroka, která je rozšířena také na terasách hradního paláce a v okolí hradu.

Děti mohou hrad projít společně s kamarády Jankem a Káčou, kteří je s historií hradu seznamuje prostřednictvím komiksu. Nádvoří nyní okupuje dvouhlavá saň, ale nemusíte mít strach. Je dřevěná a slouží jako průlezka.

Velkým lákadlem jsou, i díky atmosféře Slezskoostravského hradu, právě akce, které se zde konají. Jde o festivaly různých žánrů – Slezskoostravský Rock-Fest (4. června), Coal Castle DnB, House & Techno (17.-18. 6.) nebo Ostravskou Country Fontánu (25. 6.). Již začátkem června, konkrétně 8.-12. 6. 2022, bude hrad hostit festival novodobého cirkusu a pouličního umění, Cirkulum.

Mnoho hudebních zážitků a stand-up comedy přinese projekt Barrák music hrad. Začne 30. června a s pauzami bude trvat téměř do konce srpna. Návštěvníci se mohou těšit na zajímavé interprety různých hudebních stylů. Vystoupí například Rybičky 48, Laco Déczi, Unique Orchestra, Marpo, Viktor Sheen či No Name. Součástí budou také dva dvoudenní festivaly – Punk a Metal.

Divadelní nadšenci mohou zavítat na oblíbené Letní shakespearovské slavnosti (18. 7.–11. 8.), Strašidlo cantervillské (16. a 17. 8.) a Edith Piaf: Dnes nechci spát sama (30. 8. 2022). Letní prázdniny ukončí Strašení na hradě (28. srpna), večer, který rozhodně není pro strašpytly! Oslavy 100 let založení fotbalového klubu FC Baník Ostrava, tedy Baník100Fest, se budou konat 9. a 10. září. Další akce jsou postupně zveřejňovány na webu. V aktualitách najdete případná omezení otevírací doby hradu během konání kulturních akcí.