Moravskoslezským krajem z Hukvald do Kravař

Cestou navštívíme také Frýdek a Hlučín.

  • kravare-teaser.jpg

Tentokrát se podíváme do Moravskoslezského kraje a výlet začneme v malebné vesničce, kde se v roce 1854 narodil velikán české hudby 19. a začátku 20. století - Leoš Janáček. Ano, poznali jste správně, navštívíme Hukvaldy!

Hradní zřícenina, daleké rozhledy, obora a hudební velikán... 

Obci už po staletí dominuje rozsáhlý hrad – třetí největších u nás, který je dnes ve zříceninách. Výjimku činí například kaple sv. Ondřeje z konce 17. století. V areálu se v průběhu celé sezóny koná velké množství historických a kulturně laděných akcí. V blízkosti hradu se nachází obora plná mufloní a dančí zvěře.

Zámecký areál s Muzeem Beskyd a vyhlášené poutní místo...

Z Hukvald přejedeme do nedalekého Frýdku. Na zdejším zámku (původně strážním hradu z 1. poloviny 14. století) sídlí Muzeum Beskyd. Kromě stylizovaného zámeckého okruhu, který představuje život šlechty a měšťanstva v 19. století nabízí například stálé expozice Frýdek – Místek nebo Frýdek – Mariánské poutní místo (samotná barokní bazilika Navštívení P. Marie, nazývaná "slezské Lurdy", se nachází naproti Zámeckému návrší).

Poučení o historii v Muzeu Hlučínska a koupání v bývalé štěrkovně...

Další program nás zavede poněkud severněji a to do Hlučína. V místním původně renesančním zámku s neobvyklým obloukovým půdorysem se nachází Muzeum Hlučínska. Stálá expozice mapuje historii regionu a je rozdělena do tematických částí Hranice, Války, Správa, Ekonomika, Rodina, Identita, Minulost na půdě, Osudy, Vzpomínky pamětníků. Muzeum také pořádá krátkodobé výstavy a vzdělávací pořady. V blízkosti města – v Darkovičkách – se nachází významná vojensko-technická památka – pevnostní areál předválečného československého opevnění. V horkých letních měsících se jistě hodí tip na jedno z nejkrásnějších koupání na severu Moravy – tzv. Hlučínské jezero, což je bývalá štěrkovna kousek od Hlučína – záruka stabilně čisté vody.

Barokní klenot - zámek v Kravařích...

Výlet zakončíme v Kravařích, kde si prohlédneme monumentální barokní zámek a jeho muzejní expozice. Prohlídka interiérů začíná v Rytířském sále, na který navazuje zámecká kaple, dále se prochází alchymistickou dílnou a interaktivní částí vztahující se k místní pověsti. Po komnatě rodu Eichendorffů následuje ukázka Hospodářské a hospodyňské školy, která na zámku fungovala v době mezi světovými válkami a na konci prohlídky se seznámíte s životem místních obyvatel v 19. a 20. století. Vloni byla zpřístupněna nová archeologická expozice "Za dveřmi je pravěk". Na závěr celého výletu ještě doporučujeme procházku anglickým parkem kolem zámku.

Celková trasa výletu po Moravskoslezském kraji měří 65 kilometrů.

×
Newsletter