Moravskoslezským krajem z Hukvald do Kravař

Cestou navštívíme také Frýdek a Hlučín.
Moravskoslezský kraj
  • Autem

Tentokrát se podíváme do Moravskoslezského kraje a výlet začneme v malebné vesničce, kde se v roce 1854 narodil velikán české hudby 19. a začátku 20. století - Leoš Janáček. Ano, poznali jste správně, navštívíme Hukvaldy!

Hradní zřícenina, daleké rozhledy, obora a hudební velikán... 

Obci už po staletí dominuje rozsáhlý hrad – třetí největších u nás, který je dnes ve zříceninách. Výjimku činí například kaple sv. Ondřeje z konce 17. století. V areálu se v průběhu celé sezóny koná velké množství historických a kulturně laděných akcí. V blízkosti hradu se nachází obora plná mufloní a dančí zvěře.

Zámecký areál s Muzeem Beskyd a vyhlášené poutní místo...

Z Hukvald přejedeme do nedalekého Frýdku. Na zdejším zámku (původně strážním hradu z 1. poloviny 14. století) sídlí Muzeum Beskyd. Kromě stylizovaného zámeckého okruhu, který představuje život šlechty a měšťanstva v 19. století nabízí například stálé expozice Frýdek – Místek nebo Frýdek – Mariánské poutní místo (samotná barokní bazilika Navštívení P. Marie, nazývaná "slezské Lurdy", se nachází naproti Zámeckému návrší).

Poučení o historii v Muzeu Hlučínska a koupání v bývalé štěrkovně...

Další program nás zavede poněkud severněji a to do Hlučína. V místním původně renesančním zámku s neobvyklým obloukovým půdorysem se nachází Muzeum Hlučínska. Stálá expozice mapuje historii regionu a je rozdělena do tematických částí Hranice, Války, Správa, Ekonomika, Rodina, Identita, Minulost na půdě, Osudy, Vzpomínky pamětníků. Muzeum také pořádá krátkodobé výstavy a vzdělávací pořady. V blízkosti města – v Darkovičkách – se nachází významná vojensko-technická památka – pevnostní areál předválečného československého opevnění. V horkých letních měsících se jistě hodí tip na jedno z nejkrásnějších koupání na severu Moravy – tzv. Hlučínské jezero, což je bývalá štěrkovna kousek od Hlučína – záruka stabilně čisté vody.

Barokní klenot - zámek v Kravařích...

Výlet zakončíme v Kravařích, kde si prohlédneme monumentální barokní zámek a jeho muzejní expozice. Prohlídka interiérů začíná v Rytířském sále, na který navazuje zámecká kaple, dále se prochází alchymistickou dílnou a interaktivní částí vztahující se k místní pověsti. Po komnatě rodu Eichendorffů následuje ukázka Hospodářské a hospodyňské školy, která na zámku fungovala v době mezi světovými válkami a na konci prohlídky se seznámíte s životem místních obyvatel v 19. a 20. století. Vloni byla zpřístupněna nová archeologická expozice "Za dveřmi je pravěk". Na závěr celého výletu ještě doporučujeme procházku anglickým parkem kolem zámku.

Celková trasa výletu po Moravskoslezském kraji měří 65 kilometrů.

Fotogalerie