Královský hrad Svojanov

Půvabný areál hradu a zámku po celkové rekonstrukci láká k návštěvě.
Pardubický kraj
  • Na kole
  • Autem
  • Pěšky

Uprostřed hlubokých lesů nad romantickým údolím řeky Křetínky stojí malebný hrad Svojanov, jeden z nejstarších královských hradů u nás. Je to náš jediný hrad, jehož architektura je směsicí dvou zcela rozdílných slohů - gotiky a empíru, tedy středověku s 19. stoletím. 

V empírovém paláci je instalována expozice o životě na hradě ve 2. polovině 19. století, kde návštěvníci spatří gotickou sloupovou síň, expozici o historii hradu, kuchyni, spižírnu nebo soukromý byt posledních majitelů. Místnosti jsou zařízeny tak, aby podávaly co nejlepší představu o tom, jak se na hradě v minulosti žilo. Druhý prohlídkový okruh se středověkou mučírnou nebo hradním lapidáriem představuje i tajemná gotická sklepení s expozicí o pověstech hradu. Vyvrcholením prohlídky je unikátní goticko-renesanční dům zbrojnošů s výstavou klasicistních vyřezávaných dveří z Poličska a expozicí života hradní posádky na konci 15. století. Pro návštěvníky je atraktivní i samotný areál hradu, s rozhlednou na břitové věži, vyhlídkovými ochozy na hradbách, nádvořími a obnovenou gotickou zahradou, jedinou svého druhu ve střední Evropě.

Malebné přírodní prostředí okolí hradu Svojanova láká k různým vycházkám a výletům. Příjemnou procházkou úbočím kopce Pupku lze dojít k Božím mukám nad osadou Korýtka. Toto půvabné místo je opředeno četnými legendami. Dnes se odtud otevírá krásný pohled do krajiny, dodnes takřka nezasažené moderní lidskou civilizací. Odtud je možné pokračovat až do Starého Svojanova, ke kostelíku sv. Mikuláše. Byl postaven na počátku 14. století v gotickém stylu. V letech 1680 – 1682 prošel barokní přestavbou, kdy byla také postavena zděná brána a okrouhlá kostnice. V roce 1924 byl při běžné údržbě objeven rozsáhlý soubor gotických nástěnných maleb, který svou úrovní výrazně přesahuje úroveň regionálních staveb.

Samotné městečko Svojanov se nachází v hlubokém údolí říčky Křetínky pod hradem. Jeho dějiny jsou úzce spjaté s historií hradu. Od roku 1538 má městys svůj znak, roku 1786 byl vystavěn kostel sv. Petra a Pavla, dobudována jedna z prvních škol a radnice. Dodnes se dochovala původní architektura s řadou roubených staveb. Kolem kostela vznikla turistická stezka, která nabízí nádherné pohledy na městečko i na hrad.

Fotogalerie