Kam za romantikou a kulturou? No přece do Jihočeského kraje!

Dnešní tip je jako stvořený pro romantické výlety či zážitkové expedice s rodinou. Vezmeme vás totiž na zámky Blatná a Mitrowicz, do tvrze Žumberk a také na návštěvu k Janu Žižkovi!
Jihočeský kraj
  • Autem
Před koncem letních prázdnin to chce stihnout ještě pár zajímavých výletů. V tom dnešním vás pozveme do Jihočeského kraje, ve kterém najdete kromě třeboňských rybníků i spoustu atraktivních památek. Abychom se trefili do noty všem kategoriím cestovatelů, tentokrát se nepodíváme jen na české zámky, ale i do středověké tvrze nebo k památníku vojevůdce Jana Žižky z Trocnova.

První zastávka: Zámek Blatná

Kdo hledá místo, které na něj udělá opravdový dojem, tomu doporučujeme výlet na zámek Blatná. Ten se nachází na ostrůvku na řece Lomnici. Přímo k nebi se z něj tyčí jedno z nejzachovalejších a nejcennějších panských vodních sídel u nás. Historie tohoto zámku (tenkrát hradu) se začala psát už ve 13. století. Zhruba v tu dobu začínají kolovat zvěsti, že je v držení řádu Templářů. Povídačky a historky jsou ale jedna věc a realita druhá. S největší pravděpodobností šlo o majetek řádu Johanitů, kteří měli sídlo v nedalekých Strakonicích. Vzhledem k pozdějšímu napojení majitelů zámku na nejvyšší společenské kruhy na něm byly prováděné úpravy zvyšující jeho prestiž a význam. V současné chvíli se o zámek vzorně stará rodina Hildprandtů, která mu navrátila jeho starou jiskru. O tom ostatně svědčí i krásně upravená zámecká zahrada, a i tu vám před odjezdem doporučujeme navštívit.
 

Druhá zastávka: Zámek Mitrowicz

Naše druhé zastavení nás zavede do zámku Mitrowicz, který stojí v Kolodějích nad Lužnicí. Ten vás na první pohled zaujme svou jasně růžovou barvou a vkusně upraveným okolím. Ještě aby ne, když jde o zámecký hotel vhodný pro pořádání svateb!
To ale není finální výčet všechno, co vám tento půvabný areál nabízí. V zámku, který se veřejnosti otevřel v roce 2016, probíhají přes léto komentované prohlídky skvostných reprezentačních sálů a kaple sv. Anny. V neposlední řadě jde o dějiště veřejně přístupných kulturních akcí. A když na žádnou nebudete mít zrovna štěstí? Nevadí. Projdete se po parku s přírodním labyrintem, nebo si domluvíte výletní plavbu po řece.

Třetí zastávka: Tvrz Žumberk

Jakmile se dostatečně pokocháte zámkem s krásnou zahradou, přesuňte se do blízkosti městečka Trhové Sviny, u kterých najdete nádherný areál tvrze Žumberk. I když by se vám mohlo na první pohled zdát, že jde o normální hrad, nenechte se zmást. Ve skutečnosti jde o dochované jádro středověké vesnice na úpatí Novohradských hor. A co vás čeká uvnitř? Třeba prohlídka expozice lidového nábytku z 18. a 19. století, expozice o dějinách tvrze a její architektuře (nachází se v baštách) nebo poutavá expozice "Ryby a lidé", která pojednává o historii rybníkářství na území Jižních Čech.

Čtvrtá zastávka: Památník Jana Žižky z Trocnova

Když už budete v Žumberku, byla by obrovská škoda nezajet si do Borovan, ve kterých najdete bývalý augustiniánský klášter upravený na zámek, a nedaleko městečka pak památník Jana Žižky z Trocnova. Nejprve vás ohromí vojevůdcova socha v životní velikosti, ale neměli byste si nechat ujít ani stálou expozici o Janu Žižkovi a naučnou stezku "Milníky husitství". Vzhledem k tomu, že jde o památku ve správě Jihočeského muzea v Českých Budějovicích, koná se tu spousta tematických akcí, které vás hravou formou seznámí s tradičními řemesly.

Tento výlet měří 147 km.

 

Fotogalerie