Kam v Olomouckém kraji? Provedeme vás po zámcích i tvrzích

Dnešní víkendový výlet po Olomouckém kraji vás zavede do vodní tvrze Jeseník, do Pavlínina dvora v Šumperku a na zámek Úsov
Olomoucký kraj
  • Autem

Kdo jede na rodinný výlet do Olomouckého kraje, ten se pravděpodobně zastaví u sloupu Nejsvětější Trojice v Olomouci, který to dotáhl až na seznam UNESCO, nebo v ZOO na Svatém Kopečku. Co kdybyste ale tentokrát udělali změnu a vydali se objevovat zdejší muzea, tvrze a zámky?

První zastávka: Vodní tvrz Jeseník

Naše první zastávka je lázeňské město Jeseník, ve kterém sídlí Vlastivědné muzeum Jesenicka. To se nachází v útrobách středověké vodní tvrze, která přirozeně budí velkou pozornost.
V současné době se v ní nacházejí čtyři stálé expozice: o historii Jesenicka, o místní fauně a flóře, o kontextu zdejší přírody s ohledem na vývoj planety Země a v neposlední řadě i o čarodějnických procesech, které tu probíhaly v 17. století. Aby byl repertoár muzea ještě trochu pestřejší, během roku se v něm setkáte i s širokou paletou kulturních akcí a krátkodobých výstav.
Ještě předtím, než z Jeseníku odjedete, zajděte se podívat do Muzea Vincenze Priessnitze, který stojí za vznikem stejnojmenné vodoléčebné metody, vyzkoušejte zdejší zážitkový chodníček nebo se vydejte na rozhlednu Zlatý Chlum, která se hrdě tyčí nad městem.

Druhá zastávka: Pavlínin dvůr v Šumperku

Pokud byste se chtěli cestou z Jeseníku do Šumperka trochu protáhnout, zastavte se v Loučné nad Desnou, která proslula nejen kvůli svým lyžařským střediskům, ale i kvůli přečerpávací vodní elektrárně Dlouhé stráně, do které si lze předem objednat exkurzi. Abychom však neztráceli drahocenný čas, tentokrát vás vyšleme na krátkou procházku do zámeckého parku (samotný zámek je bohužel nepřístupný, ale můžete ho obdivovat alespoň zvenčí).
Jakmile se zase vydáte na cestu, brzy se dostanete až do šumperského Pavlínina dvora, ve kterém se nachází Vlastivědné muzeum Šumperk. Zájemci si v něm prohlédnou stálou výstavu věnovanou přírodě a dějinám severozápadní Moravy, nebo absolvují prohlídku dětské sekce “Muzejíčko”, která je zábavnou formou vtáhne do dějin této oblasti.

Třetí zastávka: Zámek Úsov

Ještě než se začne připozdívat, naskočte zpátky do auta a jeďte na zámek Úsov, do kterého je to asi půl hodiny cesty. Tento původně gotický hrad patřil až do roku 1945 rodu Lichtenštejnů, kteří v něm už na konci 19. století zřídili lovecko-lesnické muzeum.
V rozsáhlých zámeckých sbírkách si prohlédnete jak zvířata, se kterými se lze za normálních okolností setkat v našich luzích a hájích, tak s těmi, která pocházejí z Indie a Afriky. Velmi cenná je i expozice zbraní. V případě, že přijedete na výlet s dětmi však zvažte, zda je nevezmete raději do podkrovní expozice "Pohádky na zámku Úsov", do interaktivní expozice "Hádanky pánů z Vlašimi" nebo do expozice "Putování středověkem".
V případě, že by se vám ještě nechtělo jet domů, od zámku je to kousek k synagoze, nebo ke kapli sv. Rocha, od které je velmi pěkný výhled do širého kraje.

Délka dnešní objevovací cesty měří 80 km.

 

Fotogalerie