Po Jihomoravském kraji na sever od Brna

Už jste byli na zámku Blansko, v Jarošově mlýně nebo v Předklášteří? Pokud ne, nyní je nejlepší čas to napravit!
Jihomoravský kraj
  • Na kole
  • Autem

Letní prázdniny jsou už bohužel za námi. To ale neznamená, že byste od teď měli zůstat sedět doma. Místo toho využijte nadcházejícího babího léta a vyrazte na víkendový výlet po Jihomoravském kraji. V tom dnešním vás pozveme do zámku Blansko, Jarošova mlýna ve Veverské Bítýšce a do Porta coeli v Předklášteří.

První zastávka: Zámek Blansko

Naše dnešní první zastávka se nachází v pomyslném srdci Moravského krasu (s propastí Macocha a 5 zpřístupněnými jeskyněmi) - v Blansku. V jeho centru stojí půvabný zámek, ve kterém sídlí Muzeum Blanenska. Od svého založení prošel několika přestavbami, z nichž poslední se uskutečnila ve 2. polovině 19. století. Právě z té doby se na zámku dochovalo několik historických interiérů, které se (v mnoha případech) vyznačují nákladným obložením z vyřezávaného dřeva. Vzhledem k místní historii a přírodním podmínkám tu uvidíte i sbírky umělecké litiny ze Salmových železáren a expozici věnovanou Moravskému krasu. (Kdo bude pozorný, ten si všimne i vycpaného rysa.)
Předtím, než odjedete z Blanska pryč, doporučíme vám zamířit ke Klamově huti (zkráceně se jí někdy říká Klamovka). I když se nedostanete dovnitř, uděláte si lepší představu o tom, z jakých míst pocházela slavná Blanenská litina.

 

Druhá zastávka: Jarošův mlýn ve Veverské Bítýšce

Když projedete okolo státního hradu Veveří, zakrátko se dostanete do Veverské Bítýšky. V ní dojedete až k Bílému potoku, přímo k budově Jarošova mlýna. I když se na první pohled asi nebude podobat mlýnu, který znáte z pohádek, nenechte se odradit a běžte se podívat dovnitř. Tam zjistíte, že jde o zcela autentický prvorepublikový mlýn s veškerým (původním) zařízením. Během prohlídky, kterou vede opravdový mlynář, zjistíte vše o tom, jak se vybírají a zpracovávají vstupní suroviny a to, jak se v takovém mlýně v minulosti bydlelo. Můžete se tedy těšit na opravdu zajímavý zážitek. Určitě nebudete litovat!

 

Třetí zastávka: Cisterciácký klášter Porta coeli v Předklášteří

Poslední, avšak neméně důležitou památkou, kterou pojedeme dnes společně navštívit, je cisterciácký klášter Porta coeli v Předklášteří, ve kterém se nachází Podhorácké muzeum (patří pod Muzeum Brněnska). Ačkoliv se jedná o jednu z nejznámějších moravských památek, připomeneme vám, že jde o rozsáhlý komplex klášterních budov, ze kterých jasně vystupuje bohatě zdobený gotický portál u hlavního vstupu do klášterního kostela. Svou pozornost věnujte i dalším přístupným interiérům (křížová chodba, kapitulní síň, kostel) a rajské zahradě. Prohlédnout si lze i některou ze stálých muzejních expozic (Paleontologie a mineralogický systém, Minerály na Tišnovsku, Měšťanský obytný interiér z přelomu 19. a 20. století, Dějiny a současnost kláštera Porta coeli), či krátkodobých výstav. Budete-li mít štěstí, můžete se občerstvit v Klášterním pivovaru, nebo nedaleké cukrárně při výjezdu z obce směr Štěpánovice. Závěr výletu pak můžete věnovat prohlídce Vokounovy vyhlídky, nebo putování po Cestě hrdelního práva, která vás po několika zastaveních (Lenost, Závist, Obžerství...) dovede až na Tišnovskou šibenici

Trasa výletu okolo Brna měří zhruba 40 km.

 

Fotogalerie